The struggle of religious organizations for political power: The cases of Turkey and Egypt
Dini organizasyonların siyasi güç mücadelesi: Türkiye ve Mısır örnekleri
  1. Tez No: 690076
  2. Yazar: EKİN BAYUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATEŞ ALİ ALTINORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dini organizasyonlar, birçok baglamda daha fazla güç elde etmek ve daha fazla kaynaga ulasmak için devlet kurumlarıyla farklı iliskiler kurmaktadır. Din, egitim, saglık ve maddi yardım konularında sosyal hizmetler sunarken, kamusal, ekonomik ve siyasi alanda etki alanlarını genisleterek manevi, ekonomik ve sosyal hedeflerini gerçeklestirmeyi amaçlarlar. Bu çalısma, dini organizasyonların siyasi gücü nasıl ele geçirdigini, destekçi tabanını nasıl genislettigini ve nasıl sosyo-politik ve sosyoekonomik alanlarda önemli aktörler haline geldigini incelemektedir. Bu çalısmada organizasyonların izledigi iki ana strateji tartısılmaktadır. Birincisi, organizasyonlar, Türkiye'de Gülencilerin yaptıgı gibi, mevcut bir siyasi partiyle ittifak kurabilir ve siyasi arenadan mümkün oldugunca uzak durabilir. Ikincisi, Müslüman Kardesler'in Mısır siyasi baglamındaki deneyiminde görüldügü gibi, ya bir siyasi parti kurarak ya da herhangi bir seçim için kendileri aday göstererek siyasete dahil olmayı seçebilirler. Bu stratejilerin ve sonuçlarının ayrıntılı incelenmesi, ilkinin nispeten daha basarılı oldugunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Religious organizations have been forming different relationships with state institutions to capture more power and reach more resources in many contexts. While providing social services regarding religion, education, health, and material aid, they realize their spiritual, economic, and social goals by broadening their scope of influence over the public and the economic and political spheres. This study examines how religious organizations seize political power, expand their supporter base, and become crucial actors in socio-political and socio-economic spheres. Two main strategies that the organizations follow are discussed in this study. First, the organizations may ally with an existing political party and stay out of the political arena as much as possible, as the Gülen Movement did. Second, they may choose to participate in politics either by forming a political party or nominating its candidates for any elections, as the Muslim Brotherhood had done throughout its experience within the Egyptian political context. The detailed examination of these strategies and their consequences has shown that the former was relatively more successful.