Evlilik hükümleri çerçevesinde Türk Medeni Kanunu'nun Osmanlı Hukûk-ı Aile Kararnâmesi ile mukayesesi
The comparison of Turkish Civil Law with the Ottoman Law Family decree within the framework of marriage provisions
- Tez No: 690086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aile, toplumun en temel birimi ve yetişecek yeni neslin ilk eğitimini aldığı ortamdır. Evlilikle birlikte kadın ve erkek için bazı hak ve sorumluluklar doğmaktadır. Kanun koyucular, bu hak ve sorumluluklar hakkında yasal düzenlemeler yapmışlardır. İslam hukukunun temel kaynakları olan Kur'ân-ı Kerim ve sünnet ile fıkıh kitaplarında da bu konuda ayrıntılı düzenlemeler bulunmaktadır. Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Dönemi sonrasında İslam hukukunun kaynakları ve âlimlerin ictihadları esas alınarak Osmanlı Hukûk-ı Âile Kararnâmesi (HAK) hazırlanmıştır. Evlenme ve boşanma konularını içeren Kararnâme bu özellikte hazırlanan ilk kanundur. Cumhuriyetin ilanı sonrasında hukuk alanında köklü değişiklikler yapılmıştır; bu çerçevede HAK yerine İsviçre Medeni Kanunu yürürlüğe konulmuş ve bu kanun esas alınarak zamanla Türk Medeni Kanunu (TMK) geliştirilmiştir. HAK ile TMK'nın evlilikle ilgili hükümleri arasındaki benzerlikler ile farklılıkları ortaya koymak üzere yaptığımız bu çalışmada her iki kanunun büyük ölçüde benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte mehir, nafaka ve evlatlık gibi konularda önemli farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The family is the most basic unit of society and the environment where the new generation will receive their first education. With marriage, certain rights and responsibilities arise for men and women. Legislators have made legal arrangements about these rights and responsibilities. There are also detailed regulations on this subject in the Qur'an and Sunnah and the books of fiqh, which are the main sources of Islamic law. After the Tanzimat Period in the Ottoman Empire, the Ottoman Ottoman Law of the Family Decree (HAK) was prepared based on the sources of Islamic law and the ijtihads of scholars. The Decree, which includes the issues of marriage and divorce, is the first law prepared with this feature. After the proclamation of the Republic, fundamental changes were made in the field of law; In this framework, the Swiss Civil Code was put into effect instead of the Right, and the Turkish Civil Code (TMK) was developed over time based on this law. In this study, which we conducted to reveal the similarities and differences between the provisions of the HAK and the TMK on marriage, it was determined that both laws were largely similar. However, it has been observed that there are significant differences in matters such as mahr, alimony and adoption.