Türk Hukukunda yasal mal rejimi
The Legal property system in Turkish Law
  1. Tez No: 122214
  2. Yazar: HÜSEYİN AYYAYLA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde; eski ve yeni Medeni Kanun hükümlerine göre eşler arasında uygulanacak mal rejimleri tanıtılmıştır. Bu tanıtım sırasında; eşler arasında uygulanmakta olan mal rejimi hükümleri çerçevesinde, eşlerin malları üzerindeki mülkiyet durumu, bu mallardan nasıl yararlanacakları, bu malların yönetiminin kime ait olacağı, mallar üzerinde tasarruf yetkisi ve bu yetkinin sınırlarının ne olacağı, sahip olunan bu mallar nedeniyle doğan borçlardan kimin, ne oranda sorumlu olacağı ve eşler arasındaki evlilik birliğinin herhangi bir şekilde sona ermesi halinde bu malların eşler arasında nasıl paylaştırılacağı konulan üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, yasal mal rejiminin önemi üzerinde durulduktan sonra, bu rejimin hazırlanmasında kanun koyucunun ne kadar çok özen göstermesi ve nelere dikkat etmesi gerektiği ve hangi çıkarları göz önünde bulunduracağı hususları üzerinde durulmuş, eski Türk Kanun-u Medenisi döneminde yasal mal rejimi olarak uygulanmış olan mal ayrılığı rejiminin, eşler arasında, evlilik birliğinin sona ermesi durumunda herhangi bir paylaşım öngörmemiş olmasının yaratmış olduğu sakıncalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde de, son yıllarda yurtiçi ve yurtdışında mal rejimine ilişkin olarak yapılan reform çalışmaları, Özellikle de 22.11.2001 tarih ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile getirilen köklü değişiklikler üzerinde durulmuştur. Bu kanun ile getirilmiş olan mal rejimleri teker teker incelenmiş, bunlardan eşler arasında yasal mal rejimi olarak uygulanacak olan“edinilmiş mallara katılma rejimi”nin; evlilik birliğinde edinilmiş malların eşler arasında eşit olarak paylaştırılacağını öngörmüş olması, mal ayrılığı rejiminin yıllarca doğurmuş olduğu sakıncaları, hiç olmazsa bundan sonraki evlilikler için giderecek olmasının olumlu bulunduğu; ancak bu rejimin malların tasfiyesi sırasında çok büyük güçlüklere neden olacağı ve tasfiye nedeniyle açılan davaların çok uzun süreceği konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the extent of this study, the property systems which are applied to the mates subjekt to the previous and currend Civil Code's provisions in the first division. While doing this, in the extent of the provisions of the property systems, the ownership of the mates, the way of utilizing properties, how to conduct these properties, the right of and the restriction of acting,subjekt to the ownership becoming an obligator and if the marriage ends in which way the properties are shared will be exposed. In the secon division, after exposing the importance of the legal property system, the reasonings of the parlament wihile enacting related rules are explained.lt is also pointed out that, what are drawbacks of the old legal property system. In the third division, the wordwidw and national reforms about legal property systems are definedJn the content of these explanation, especialh/ the reforms and rooted changes which are enacted with 22.11.2001 dated and 4721 numbered Turkish Civil Code are exposed. All of the property systems are studied and the advantages and disadvantages of the new legal properly system are explained in detail; especially on behalf of the comparison between previous legal property system and the drawbacks during the purification of the properties. II