Yeraltı sığınakları
Underground shelters
- Tez No: 69009
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sığınak tarihi insanların var oluşu ile başlamıştır. Çünkü insanlar daima dış etkilere karşı korunmaya ihtiyaç duymuşlardır. Sığınaklar mağara, şato, kale, şehir surları gibi zaman içinde gelişerek bugün yeraltı sığınakları haline gelmişlerdir. Silahların etkilerinin gelişmesine paralel olarak bu etkilerden korunma çareleri de geliştirilmiştir, özellikle radyoaktif serpintinin çok geniş alanları kapsaması ve yayılma istikametinin önceden belirlenememesi sığınağın önemini daha da arttırmıştır. Bu çalışmanın ilk safhasında sığınak tanımı, amacı, sığınak politikası ve sığınak çeşitleri anlatılmıştır. Sonraki bölümlerde nükleer silah etkileri ve bu etkilere karşı aile tipi ve grup yeraltı sığınaklarının ne şekilde yapılacağı ve korunma esasları anlatılmıştır. Daha sonraki bölümde de konvansiyonel bir patlama tesirlerine karşı yapıların boyutiandırılması anlatılmıştır. Anahtar Sözcükler : Radyo aktif serpinti, yeraltı sığınağı, patlama tesiri
Özet (Çeviri)
History of shelters begins with existance of human being because of needs to be protected against outside effects. Shelters caves, chateau, castles, city walls developed in time and resulted in today's underground shelters. In parallel with effects of weapon development, ways of protecting from these effects also developed. Especially, as the radioactivity sprinkles through wide areas and as we aren't aware of the spreading plain. Initially; the importarce of shelter is on the increase. In the first section of this work, definition of shelter, Its purpose, shelter policy and kinds of shelters, are defined. In the following sections, effects of nuclear weapons and against those what types of family house shelters and group underground shelters will be made and principles of protection are described. In the other following sections, dimensions of the shelters against a conventional blast effects will be described Key Words : Radioactive sprinkle, underground shelter, blast effects. m