Asimetrik Tehdit Ortamlarında Robot Köpeklerin Operatif Kullanımı: Tünel, Mağara ve Sığınaklar için Bir Model Önerisi
Operational Use of Robot Dogs in Asymmetric Threat Environments: A Model Proposal for Tunnels, Caves, and Shelters
  1. Tez No: 979629
  2. Yazar: CUMA YAŞAR AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eyp ve Patlayıcılarla Mücadele Bilim Dalı
Özet
Bu tez, asimetrik tehdit ortamlarında, özellikle tünel, mağara ve sığınak gibi yeraltı yapılarında, dört bacaklı robotların (robot köpekler) operatif kullanımına yönelik kapsamlı bir model önermektedir. Çalışma, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Pençe-Kilit Harekâtından elde edilen somut saha tecrübeleri ve bu ortamlarda tespit edilen operasyonel zorluklar (EYP tehdidi, iletişim kesintisi, sınırlı keşif kabiliyeti) üzerine inşa edilmiştir. Önerilen model, kablolu iletişim sistemi, modüler faydalı yük taşıma/bırakma mekanizması ve çoklu sensör paketleri ile donatılmış bir dört bacaklı robot platformunu merkeze alan bütünleşik bir yaklaşımı temsil etmektedir. Tezin deneysel boyutunu güçlendirmek amacıyla, önerilen modelin fizibilitesini test etmek için ticari bir robot platformu (Unitree Go1) üzerine inşa edilmiş bir prototip geliştirilmiş ve çeşitli operasyonel senaryolar (standart mağara keşfi, tuzaklanmış sığınak sistemi) kapsamında değerlendirilmiştir. Deneysel bulgular, kablolu sistemin yeraltındaki iletişim zaafiyetini tamamen ortadan kaldırdığını ve dört bacaklı lokomosyonun engebeli arazide tekerlekli/paletli sistemlere kıyasla belirgin bir hareket üstünlüğü ve stabilite sağladığını doğrulamıştır. Ancak, ticari platformun askeri sınıf dayanıklılık (MIL-STD-810) eksikliği, gelişmiş EYP tespit sensörlerinin olmaması ve karmaşık geometrili ortamlarda kablo yönetiminin operatör yükünü artırması gibi kritik sınırlılıklar da ortaya konmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, önerilen“Kablolu Dört Bacaklı Robot Tabanlı Keşif, Erken İkaz ve Limitli Müdahale Sistemi”modelinin, personel kaybı riskini minimize etme, durumsal farkındalığı artırma ve operasyon temposunu muhafaza etme potansiyelini açıkça göstermiştir. Mevcut prototip bir“nihai çözüm”olmaktan ziyade, konseptin ispatı ve gelecekteki geliştirmeler için değerli bir temel teşkil etmektedir. Çalışma, askeri doktrin, savunma sanayii teknoloji geliştirme ve personel eğitimi alanlarında kısa, orta ve uzun vadeli uygulanabilir öneriler sunmakta ve gelecekteki akademik ve teknik araştırmalar için bir yol haritası çizmektedir. Ayrıca, tez kapsamında geliştirilen“Modüler Faydalı Yük Bırakma Mekanizması”için Türk Patent ve Marka Kurumu'na bir patent başvurusu (2024/006724) yapılmış olması, modelin pratik ve yenilikçi yönünü teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a comprehensive model for the operational use of quadrupedal robots (robot dogs) in asymmetric threat environments, particularly in tunnels, caves, and shelters. The study is built upon the concrete field experiences derived from the Turkish Armed Forces' Pençe-Kilit Operation and the operational challenges identified in these environments (IED threat, communication disruption, limited reconnaissance capability). The proposed model represents an integrated approach centered around a quadrupedal robot platform equipped with a wired communication system, a modular payload carrying/dropping mechanism, and multiple sensor packages. To strengthen the experimental dimension of the thesis, a prototype built upon a commercial robot platform (Unitree Go1) was developed to test the feasibility of the proposed model and was evaluated within the scope of various operational scenarios (standard cave reconnaissance, complex and trap-laden tunnel system). Experimental findings confirmed that the wired system completely eliminated the communication vulnerability underground and that quadrupedal locomotion provided significant mobility superiority and stability in rough terrain compared to wheeled/tracked systems. However, critical limitations such as the commercial platform's lack of military-grade endurance (MIL-STD-810), absence of advanced IED detection sensors, and the increased operator workload due to cable management in complex geometries were also revealed. In conclusion, this study clearly demonstrated the potential of the proposed“Wired Quadrupedal Robot-Based Advanced Reconnaissance, Early Warning, and Limited Intervention System”model to minimize the risk of personnel loss, enhance situational awareness, and strengthen operational tempo. The current prototype serves as a valuable proof-of-concept and foundation for future developments rather than being a“final solution.”The study offers applicable short, medium, and long-term recommendations in the fields of military doctrine, defense industry technology development, and personnel training, and outlines a roadmap for future academic and technical research. Furthermore, the filing of a patent application (2024/006724) with the Turkish Patent and Trademark Office for the“Modular Payload Dropping Mechanism”developed within the scope of the thesis confirms the practical and innovative aspect of the model.