Soğuk Savaş sonrası Doğu Akdeniz enerji güvenliği ve Türkiye
Energy security in Eastern Mediterranean and Turkey after Cold War
- Tez No: 690094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enerji bireyler, işletmeler ve devletler bakımından önemli ve vazgeçilmez bir kaynaktır. Bununla birlikte her devlet enerji kaynaklarına sahip değildir ve enerjiyi başka ülkelerden ithal etmektedir. Günümüzde enerji kaynakları açısından en zengin bölgelerden birisi, Türkiye'nin de içinde yer aldığı Doğu Akdeniz'dir. Türkiye'nin mevcut enerji kaynakları enerji ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu nedenle Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları Türkiye açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında, Soğuk Savaş sonrası dönemde Doğu Akdeniz bölgesinde enerji güvenliğine ilişkin olarak yapılanların ve Türkiye'nin bu husustaki tutumunun, çıkarlarının ve tepkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma neorealizm ve neoliberalizm yaklaşımları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bakımdan önemliliğe sahiptir. Zira daha önce yapılan çalışmalar genel ve yüzeysel şekilde konuyu incelemiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin ve tutumunun uluslararası kamuoyunda neorealist bir tutum kapsamında değerlendirildiği, son dönemlerde Türkiye'nin yaptığı girişimlerle neoliberal bir yaklaşım sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin uzlaşmacı ve işbirliğine dayalı tutumunu sürdürmesi gerektiği ve Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na üye yapılmasının Doğu Akdeniz'de enerji güvenliğinin temini ve Türkiye'nin bölgedeki çıkarları açısından önemli olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important and essential resource for individuals, companies and states. However, all states do not have their own energy resources and import energy from other countries. Today, one of the richest regions in terms of energy resources is the Eastern Mediterranean region in which there is also Turkey. Existing energy resources of Turkey cannot meet its energy need. Therefore, energy resources in Eastern Mediterranean are so vital for Turkey. In this respect, investigating what to be made for the energy security of Eastern Mediterranean after Cold War and the attitude, interests and reactions of Turkey about this issue is aimed in this study. The research is structured based on the approaches of neorealism and neoliberalism. In this regard, the study is important, because previous studies examined the topic as a general thing and superficially. Qualitative research method was used and the literature was reviewed in the study. As the result of examinations about the issue, it was found that activities and attitude of Turkey on Eastern Mediterranean was seen as a neorelist attitude by the international public opinion, but Turkey have displayed a neoliberal approach with its recent attempts. Furthermore, it was argued that Turkey should maintain its compromising and cooperative attitude, and Turkey's to become a member of the East Mediterranean Gas Forum is important for providing energy security in Eastern Mediterranean, and also for the interests of Turkey in the region.