COVID-19 hastalarında enflamatuvar ve oksidatif stres biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory and oxidative stress biomarkers in COVID-19 patients
  1. Tez No: 690125
  2. Yazar: SAMET ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER KATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
COVID-19, Aralık 2019'da ortaya çıkmış ve pandemiye neden olmuş viral bir hastalıktır. Hastalığın patofizyolojisi tam olarak açığa çıkarılamamakla birlikte dünya genelinde araştırılmaya devam edilmektedir. Erken dönemde sıklıkla ateş, öksürük ve nefes darlığı ile başvuran hastaların diğer semptomatik kişilerden ayrımı olduk güçtür. Bu çalışmanın amacı bazı oksidatif ve enflamatuvar parametreleri kullanarak COVID-19'un erken dönemdeki patofizyolojisini aydınlatmaktır. Ayrıca bu parametrelerin COVID-19 hastalarının benzer semptomlara sahip kişilerden ayrımındaki etkinliğini değerlendirilmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda COVID-19 tanısı almış hastalar ile bu hastalık ile benzer semptomlara sahip olan COVID-19 tanısı dışlanmış hastaların serumlarından TAS ve TOS testleri spektrofotometrik yöntem ile; Neopterin, IL-18, CXCL9 ve S100A12 konsantrasyonları ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Tam kan sayımıyla elde edilen veriler ile LCR, NMR, PLR ve NLR parametreleri hesaplanmıştır. Tüm parametreler ile birlikte yaş, hastalık şiddet ve rutin laboratuvar verilerinin korelasyon analizi yapılmıştı. Ayrıca parametrelerin tanı performansları değerlendirilmiştir. PLR, COVID-19 hasta grubunda yüksek bulunmuştur. LCR, CXCL9 ve S100A12 kontrol grubunda yüksek bulunmuştur. CXCL9 testinin tanı koyma performansı iyi, S100A12 ve PLR'nin orta, LCR'nin zayıf olarak değerlendirilmiştir. Diğer parametrelerde gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. COVID-19'un erken döneminde, diğer semptomatik hastalara kıyasla, daha düşük düzeyde hücresel bağışıklık gözlenmemiştir. Oksidatif streste ise anlamlı farklılık saptanmamıştır. COVID-19'da gözlenen CRP yüksekliği, lenfopeni ve trombositoz; bu hastalarda anlamlı PLR yüksekliğine ve LCR düşüklüğüne neden olmuştur. CXCL9, PLR ve S100A12 COVID-19 hastalarının diğer semptomatik kişilerden ayrımında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a viral disease that emerged in December 2019 and caused a pandemic. Although the pathophysiology of the disease has not been fully understood, studies have been conducted worldwide. There are difficulties to distinguish patients who present with fever, cough and shortness of breath in the early stage of this disease from people with similar symptoms. The aim of this study is to clarify the pathophysiology of the early stage of COVID-19 using some oxidative and inflammatory parameters. In addition, it was aimed to evaluate the effectiveness of these parameters in differentiating COVID-19 patients from people with similar symptoms. From serum samples of patients diagnosed with COVID-19 and those who had similar symptoms with this disease and excluded from the diagnosis of COVID-19, TAS and TOS test were performed using spectrophotometric method; Neopterin, IL-18, CXCL9, S100A12 concentrations were measured by ELISA method. Correlation analysis of age, disease severity and routine laboratory data was performed with all these study parameters. In addition, the diagnostic performances of these parameters were evaluated. PLR was found to be higher in the COVID-19 patient group. LCR, CXCL9 and S100A12 were high in the control group. The diagnostic performance of the CXCL9 test was good, S100A12 and PLR were moderate, and LCR was poor. No significant difference was found between the groups in other parameters. In the early stage of COVID-19, compared to symptomatic control, lower levels of cellular immunity were observed and no significant difference was found in oxidative stress. CRP elevation, lymphopenia and thrombocytosis, which were observed in COVID-19, caused higher PLR elevation and lower LCR in these patients. CXCL9, PLR, and S100A12 can help differentiate COVID-19 patients from other symptomatic individuals.