Hermşirelerin iş yaşam kalitesi ve izolasyon önlemlerine uyumu
Nurses' compliance with quality of work life and isolation measures
  1. Tez No: 690126
  2. Yazar: HABİBE UŞMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, sağlık hizmetleriyle ilişkili enfeksiyonları önlemede hemşirelerin iş yaşam kalitesi ve izolasyon önlemlerine uyumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 300 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri“Hemşire Tanıtım Formu”,“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği”ve“Hemşirelik İş Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ)”ile toplanmış, verilerin analizi frekans, yüzde, standart sapma, ortalama analizleri, spearman korelasyon testi, anova testi, man-whitney u testi ve kruskal wallis testi ile yapılmıştır. Hemşirelerin izolasyon önlemelerine uyum ölçeği toplam bilgi puan ortalaması 77.65±9.81, İYKÖ toplam puan ortalaması 100.92±18.82 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyum ölçeği toplam puanı ile İYKÖ toplam puanı, İYKÖ yönetici ile ilişkiler, İYKÖ iş algısı ve İYKÖ destek hizmetleri puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü düşük bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak; hemşirelerin iş yaşam kalitesi ile yönetici ile ilişkiler, iş algısı ve destek hizmetleri birbiri ile ilişkilidir. Kurumlarda hemşirelerin iş yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve sağlık hizmetleriyle ilişkili enfeksiyonları önlemede izolasyon önlemlerine uyum düzeylerinin izlenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the compliance of nurses with work life quality and isolation measures in preventing healthcare-associated infections. The research was carried out as descriptive and relationship seeker. 300 nurses working in a training and research hospital were included in the study. The data of the study were collected with the“Nurse Identification Form”,“Scale of Compliance with Isolation Precautions”and“Nursing Work Life Quality Scale (İYKÖ)”, the analysis of the data was made with frequency, percentage, standard deviation, mean analysis, spearman correlation test, anova test, man-whitney u test and kruskal wallis test. The total knowledge score average of the nurses' compliance with isolation prevention scale was 77.65±9.81, and the total mean score of İYKÖ was found to be 100.92±18.82. A statistically significant, positive and low correlation was found between the total score of the nurses' compliance with isolation measures and the total score of İYKÖ, relations with the administrator of İYKÖ, perception of work in İYKÖ and İYKÖ support services scores (p0.05). As a result; Nurses' quality of work life and relations with the manager, job perception and support services are related to each other. It is recommended to monitor the compliance level of nurses with isolation measures in order to improve the quality of work life of nurses and to prevent healthcare-associated infections.