Comparison of the attachment angle of the costal cartilages between the sexes on three dimensional models obtained from the computed tomography images
Bilgisayarlı tomografiden elde edilen üç boyutlu modellerde kıkırdak kaburgaların sternuma tutunma açılarının cinsiyetler arasında karşılaştırılması
- Tez No: 690124
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Karabük Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı merkezinden alınan bilgisayarlı tomografi görüntülerinden elde edilen üç boyutlu modeller üzerinde kıkırdak kostaların cinsiyetler arasındaki bağlanma açısının belirlenmesi ve karşılaştırılması amacını taşımaktadır. Çalışmamızda 31'i erkek, 32'si kadın toplam 63 kişiye ait tomografi görüntüsü kullanılmıştır. Görüntülerin uygun düzlemlere getirilmesinden sonra, ImageJ yazılımında kıkırdak kostaların sternum'a bağlanma açıları ölçülmüştür. 1., 2., 3., 4., 5., 6., ve 7. kıkırdak kostaların sternuma tutunma açılarının ortalaması erkeklerde sırasıyla 63,02; 82,23; 92,97; 109,48; 124; 134,75 ve 13,75; ve kadınlarda 62,16; 85,65; 97,59; 97,59; 129,59; 137,38 and 138,29 olarak ölçüldü. 1. kıkırdak kostanın sternuma tutunma açısı erkeklerde kadınlara göre daha büyüktü. Diğer altı kıkırdak kostanın sternuma tutunma açısı ise kadınlarda erkeklerden daha büyük bulundu. Araştırmada erkek ve kadınlar arasında kıkırdak kostaların sternuma tutunma açılarında farklılık olduğu, kadınların birinci kaburga kıkırdağı hariç, kostal kıkırdak ortalamalarının erkeklere göre yüksek olduğu bulunmuştur. Kıkırdak kostaların sternuma tutunma açılarının cinsiyet tayininde etkili bir veri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims a determine and comparison the attachment angle of costal cartilage between the sexes on three-dimensional models obtained from the computed tomography images collected from the Radiological department center in Karabük University hospital at Karabük. The number of study sample was 63, males were 31, while females were 32. The data collected CT scan images from the archival system of the radiology department center in Karabük University hospital at Karabük. First, images were opened with Horos software, saved as DICOM, then another software known as ImageJ, used during measurement. In this study, variation of the size of costal cartilage angles and were found. In addition, the angle of costal cartilages increases from the first to rib seven. The average mean of degrees of C 1 (M 62.58), and (83.96, 95.32, 113.12, 126.84, 136.08 & 138.17) with standard deviation (±7.89, ±10.33, ±10.99, ±10.31, ±10.08, & ±9.54), in C 2 - C 7 respectively. The costal angles increased as an order of the costal numbers from C 1 to C 7. The First Costal cartilage angle of male was more in size than females, but other remained costal cartilage angles (2nd, 3nd, 4nd, 5nd, 6nd & 7nd), females had a large average mean when compared to males. The study found a difference in attachment angles between males and females. Females have high angle mean of costal cartilages than males, except only the first costal cartilage. The recommended information was to make further study determination abnormality related to angles of costal cartilage and sternum.