Being introverted in the classroom: Teacher and student views
Sınıf ortamında içe dönük olmak: Öğretmen ve öğrenci görüşleri
- Tez No: 690129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER SABRİYE İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma özel bir eğitim kurumunda eğitim gören yüksek oranda içe dönük orta okul öğrencilerinin İngilizce dersleriyle ilgili görüşlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma söz konusu öğrencilerin dersine giren öğretmenlerin söz konusu bu öğrencilerle ilgili görüşlerini araştırmayı da amaçlamaktadır. Bu çalışma 2020-2021 akademik yılı bahar döneminde İzmir'de özel bir yabancı dil kursunda gerçekleştirilmiştir. 54 kişinin katıldığı kişilik testi sonrasında, veriler 12 öğrenci ve 5 öğretmenden toplanmıştır. Bu çalışma nitel veri toplama ve analiz tekniklerini kullanan bir araştırma yaklaşımı kullanmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak mülakat kullanılmıştır. Bu çalışmaya yalnızca“yüksek içe dönüklük”gösteren ortaokul öğrencileri ve onların öğretmenleri dahil edilmiştir. Mülakata katılan öğrenci ve öğretmenlerin verdikleri cevapların tematik analizlerine dayanarak aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. İçe dönük öğrenciler İngilizce derslerinde katılım ve yapılan aktiviteler bakımından farklı seçeneklere ihtiyaç duyduklarını ve derslerde yapılan ikili çalışma/grup çalışması gerektiren aktivitelerin sıklığına ve uygulanma şekline bağlı olarak yorgun ve bunalmış hissettikleri zamanlar olduğunu bildirmişlerdir. Bu duyguların ana sebepleri olarak“değişim baskısı”,“aşırı uyarılma”ve“zaman yetersizliği”belirtilmiştir. Öğretmenler ise yüksek içe dönüklük gösteren öğrencilerle çalışmanın zorlayıcı yönlerini“öğrencinin ilgisiz olup olmadığını anlamakta zorlanma”ve“öğrencinin konuşmaya istekli olmaması ve motive etmenin zor olması”ile“sınıfta bulunan öğrenci sayısından kaynaklı zorluklar”olarak belirtmişlerdir. Ayrıca, öğretmenler bu öğrencileri destekelemek amacıyla sınıf içi ve sınıf dışı olarak ikiye ayrılarak incelenmiş olan stratejiler kullandıklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the views of middle-school students with highintroversion, on English lessons. Besides, the study also aimed to examine the views of the teachers who teach the aforementioned introverted students. This study was conducted at a private language school in İzmir, during the 2020-2021 spring term. After a personality test was conducted with the participation of 54 students, 12 students and 5 teachers were interviewed to collect the qualitative data. This study employed a qualitative design and qualitative analysis methods. Interviews were the preferred tool to gather the required data for this study. The study's participants were limited to students who showed high-introversion and their teachers. Based on the thematic analysis of the answers provided bu teachers and students, who participated in this study, the following results were revealed. The introverted students reported that they needed more options and time in terms of participation and the activities that were done in the class, and stated they sometimes felt tired and overwhelmed during English lessons depending on the frequency of activities that required pair/ group work. The main reasons for those views were reported as“pressure to change”,“overstimulation”and“inadequate time”. The teachers reported the challenges of working with highly-introverted students in three groups, which were“the difficulty of telling whether a student was disinterested or quiet”,“the students being challenging to motivate and communicate with”and“the difficulties caused by class-size”. Besides, it was found that they used strategies to support their introverted students, which were grouped as“strategies they used in the class”and“strategies they used outside the class”.