COVİD-19 tanısı ile hastanede yatan hastalarda hemşirenin varlığı algısının değerlendirilmesi
Evaluation of the perception of nurse's presence in hospitalized patients with COVID-19 diagnosis
  1. Tez No: 690156
  2. Yazar: AYSUN KODAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tanımlatıcı ve kesitsel tipteki araştırmada, COVID-19 tanısı alarak hastanede tedavi edilen hastalarda hemşirenin varlığı algısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 15 Şubat 2021-15 Nisan 2021 tarihler arası yapılmıştır. Yapılan bu araştırmanın örneklemi ise 261 COVID-19 tanısı konmuş ve İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören hastalardan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri seti, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirenin Varlığı Ölçeği vasıtasıyla toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda uygun görülen analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 24) programı ile yapılmıştır. Analizlerde normal dağılım varsayımını sağlamayan değişkenlerde parametrik olmayan yöntemleri kullanılmıştır. İki grup arası karşılaştırmalarda“Mann-Whitney U”testi ve ikiden fazla gruplar arası karşılaştırmalarda“Kruskal-Wallis H”testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılıkların kaynağını tespit edebilmek için ikili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Normal dağılım varsayımını sağlamayan değişkenler arası ilişkilerin tespitinde“Spearman”korelasyon analizi yapılarak korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bilgilere göre, çalışmaya katılan hastaların %88,1'inin, hemşirenin varlığının yaşamında fark oluşturduğunu ifade etmiştir. Hastaların hemşirenin varlığını algılaması puanı 98,80±20,25 (28,0-120,0) dır. Hastaların, hastanede daha önceki yatışında hemşirelik hizmetinden memnuniyetlerinin yüksek olması ve şimdiki yatışında 8-9 günlük hastanede kalış süresi hemşirenin varlığı algısını arttırmıştır. Hastaların bakım becerileri, hasta-hemşire arasındaki etkileşimin kuvvetli olması aradaki güven duygusunu geliştirmiş, her fırsatta yanında olabileceğini hissettirerek rahat bir gün geçirmesine yardımcı olmaları hastalarda olumlu bir fark yaratılmasını ve hemşirenin varlığını yüksek hissetmelerini sağlamıştır. Hemşirelerin kendi varlıklarını tanıma ve sunma şekillerine ilişkin farkındalık düzeylerinin arttırılması için hemşirelik meslek yüksek okulu veya lisans eğitim programlarında bu konu başlığının dahil edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This defining and cross-sectional type of research was aimed at evaluating the perception of the presence of the nurse in patients treated in the hospital with the diagnosis of Covid-19. The research was conducted at Istanbul Education and Research Hospital between 15 February and 15 April. The sample of the study consisted of a total of 261 patients with a diagnosis of Covid-19 who were hospitalized.Datas of the research; Introductory Information Form was collected by using the and the Nurse Presence Scale. Statistical analyzes of the data were made by using a package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24). Non-parametric methods were used for measurement values that were not suitable for normal distribution in the analysis. In accordance with non-parametric methods, the“Mann-Whitney U”test (Z-table value) was used to compare the measurement values of two independent groups, and the“Kruskal-Wallis H”test (χ2-table value) method was used to compare the measurement values of three or more independent groups. Bonferroni correction has been applied for binary comparisons of variables that differ significantly for three or more groups. The“Spearman”correlation coefficient was used to examine the relationships of two quantitative variables that do not have normal distribution. The patient's perception of the presence of the nurse is 98.80±20.25 (28.0-120.0). The high satisfaction of the patients with nursing services during their previous hospitalization and the 8-9 day hospitalization period in the current hospitalization increased the perception of the presence of the nurse. The care skills of the patients, the strong interaction between the patient and the nurse helped them to have a comfortable day by making them feel high that they could be with them at every opportunity. It has been suggested to include this subject in nursing undergraduate education programs and in-service trainings in order to improve nurses' awareness of the way they recognize and present their own existence.