İtfaiye erlerinde stresin sese etkisi
Effect of stress on sound in fire fighters
- Tez No: 690176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İtfaiye erleri, yoğun iş yükü ve hayati tehlike arz edecek olaylarla bire bir karşılaşmaları nedeni ile stres düzeyi yüksek bir meslek grubudur. Stres düzeyi yüksek mesleklerde çalışanların ses kalitesinin etkilendiği bilinmektedir. Bu tez çalışmasında stres düzeyini ölçmek amacıyla ASÖ (Algılanan Stres Ölçeği) anketi kullanılmıştır. Elektroglottografi cihazı ve Laryngograph Speech Studio programı kullanılarak itfaiye erlerine ses ölçümü yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Avcılar ve Kıraç İtfaiye İstasyonunda çalışan 25 itfaiye eri oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan tüm bireyler erkektir. Çalışmada elde edilen akustik analizlerde temel frekans (F0), % Jitter ve % Shimmer, MFZ parametreleri ile ASÖ puanları ve demografik anket verileri SPSS istatistik programı kullanılarak karşılaştırıldı. Çalışmamızda sigara kullanan ve kullanmayan bireyler arasında hijyen öncesi ve sonrasında yapılan pertürbasyon parametrelerine göre F0 ve %jitter parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.05). Stres puanı yüksek bulunan bireylerin sadece geniş bantta F1 /İ/ ölçümünde negatif yönde anlamlı bir ilişki görülürken, diğer değerlerde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Bunun nedeni, pandemi döneminin getirdiği kısıtlamalardan dolayı çalışmaya katılan gönüllü kişi sayısının azlığı olabilir. Çalışmamıza katılan bireylerin stres düzeyleri karşılaştırıldığında ise dar ve geniş bantta shimmer /I/ harfi ölçümünde anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre, stres düzeyi yüksek olanların dar ve geniş bantta shimmer /I/ ölçümleri, stres düzeyi düşük olanlara göre daha düşüktür. Çalışmamızın sonunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde itfaiye erlerinin iş yükünün hafifletilmesiyle birlikte stres düzeylerinin en aza indirilmesi için terapi ve etkinlikler düzenlenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Ses kalitesinin korunması için doğru nefes alma ve sesi düzgün kullanma konusunda eğitim programları oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Firefighters are under hihg level of stress because of facing with life-threatening events and heavy work load. It is known that the sound quality of employees is affected in occupations with high stress. In this thesis study, PSS (Perceived Stress Scale) questionnaire was used to measure the stress level. Electroglottography (EGG) and Laryngograph Speech Studio program sound measurements were made to firefighters. The universe of the research was Avcılar and Kıraç Fire Department. It consists of 25 firefighters working at the station. All individuals participating in the study were male. In the acoustic analyzes obtained in the study, the fundamental frequency (F0), % Jitter and % Shimmer, MFZ parameters, PSS scores and demographic survey data, compared using SPSS statistical program. In our study, the pre-hygiene and perturbation parameters made after the F0 and %jitter parameters, statistical results were obtained. No significant difference was observed (p>0.05). Individuals with a high stress score. In the broadband F1 /I/ measurement, there is a negative significant relationship, while in other values no significant difference was observed. Because of the pandemic period limitations, the number of volunteers participating in the study may be low. When the stress levels of the individuals participating in our study were compared, there were significant difference in narrow and broad bands. A significant difference was found in the shimmer /I/ letter measurement. Accordingly, the stress level is high shimmer /I/ measurements in narrow and wide bands of those with low stress levels were more is low. When the data obtained at the end of our study is evaluated, the job therapy and activities to minimize stress levels along with alleviating the burden of regulation is thought to be beneficial. Training programs can be created on how to breath correctly and use sound properly.