Patellofemoral ağrı sendromunda lumbopelvik stabilizasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of lumbopelvic stabilization in patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 690189
  2. Yazar: YUSUF MÜCAHİT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, patellofemoral ağrı sendrom (PFAS)'lı hastalarda lumbopelvik stabilizasyonun etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma, Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 18 ila 45 yaş aralığında PFAS tanısı almış 28 hasta birey ile 28 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylerin sosyodemografik özellikleri kaydedildikten PFAS ve kontrol gruplarındaki her bir kişiye Ultrasonografi (USG) ile istirahat ve kontraksiyon halindeki Musculus Transversus Abdominis (MTrA) ve Musculus Multifidus Lumborum (MML) kas kalınlıkları , gövde kaslarının statik ve dinamik enduransları ölçüldü. Bireylerin ağrıları Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, fonksiyonellikleri Kujala patellofemoral skoru (KPFS) ile değerlendirildi. Çalışmanın sonunda kontrol grubunda yer alan bireylerin sağ ve sol , istirahat ve kontraksiyon esnasında MTrA ve MML kas kalınlıklarının simetrik olduğu ve istatistiksel olarak benzer olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). PFAS grubunda yer alan bireylerin sağ ve sol , istirahat ve kontraksiyondaki MTrA ve MML kas kalınlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of lumbopelvic stabilization in patients with patellofemoral pain syndrome (PFAS). The study was carried out in Acıbadem Kayseri Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic on 28 patients aged between 18 and 45 years who were diagnosed with PFPS and 28 healthy individuals. After recording the sociodemographic characteristics of the individuals, the muscle thicknesses of Musculus Transversus Abdominis (MTrA) and Musculus Multifidus Lumborum (MML), static and dynamic endurance of the trunk muscles were measured by ultrasonography (USG) for each person in the PFAS and control groups. Pain was evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS) and functionality was evaluated with the Kujala patellofemoral score (KPFS). At the end of the study, it was determined that the right and left, MTrA and MML muscle thicknesses of the individuals in the control group were symmetrical and statistically similar during rest and contraction (p>0,05). There was no statistically significant difference between the MTrA and MML muscle thicknesses of the individuals in the PFAS group, on the right and left, at rest and during contraction (p>0,05).