Çalışanların iş motivasyonunun AHP temelli TOPSIS, VIKOR ve PROMETHEE ile değerlendirilmesi
Evaluation of work motivation with AHP based TOPSIS, VIKOR and PROMETHEE
- Tez No: 690188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Motivasyon kavramı planlı bir şekilde belirli amaç ve hedefler için bireyleri harekete geçiren, teşvik eden, içten gelen bir dürtü olarak ifade edilebilir. Çalışanların beklentilerinin karşılanması, şirketlerin amaçlarının da gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı çalışanların motivasyonlarını Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) teknikleri kullanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu kapsamda çalışanları motive eden etkenler üç ana kriter ve on altı alt kriter olarak belirlenmiş ve bu kriterler 5 uzman görüşünden yararlanılarak AHP yöntemi ile ağırlıklandırılmıştır. Sonraki adımda aynı pozisyonda çalışan 20 mühendis ile anket çalışması gerçekleştirilerek Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), Vlse Kriterijumska Optimizacija Kompromisno Resenje which means multicriteria optimization and compromise solution, in Serbian (VIKOR), Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluation (PROMETHEE) yöntemleri ile önem derecelerine göre sıralanmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yöneticilere personel motivasyonunu yükselten faktörlerin belirlenmesinde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Motivation concept; It can be expressed as an intrinsic drive that mobilizes and encourages individuals for specific goals and objectives in a planned way. Meeting the expectations of the employees will ensure the realization of the goals of the companies. The aim of the study is to compare the motivations of the employees using different MCDM techniques. In this context, after determining three main criteria and sixteen sub-criteria that motivate the employees, the criteria were weighted with the AHP method, using the opinions of 5 experts. In the next step, a survey was conducted with 20 engineers working in the same position. With TOPSIS, VIKOR, PROMETHEE methods, the personnel were ranked and evaluated according to their importance. As a result of the highest motivation was found to be alternative 6, the worst motivation to be alternative 9 and alternative 17. Due to differences in mathematical formulas in the structure of the method, minor differences were observed in the motivation assessments of the employees at intermediate values. This study provided convenience to managers and contributed to the determination of factors that increase staff motivation.