Synthesis, characterization of ZnO nanostructures and investigation of application areas
ZnO nanoyapıların üretilmesi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının araştırılması
  1. Tez No: 690198
  2. Yazar: AHMET EMRECAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YURDDAŞKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Geniş bant aralığı (3.37eV) ve büyük eksiton bağlama enerjisi (60 meV) sebebiyle çinko oksidin (ZnO) önemli bir yarı iletken malzeme olduğu herkesçe bilinmektedir. ZnO'nun anodik oksidasyonu, uygun maliyetli sentezi, yüksek verimliliği ve işlemin basitliği gibi sebeplerden dolayı ilgi çekmiştir. Anodizasyon parametreleri (voltaj, zaman, ph, elektrolit) ZnO'nun morfolojisini etkileyebilir. Ayrıca ZnO, güneş pilleri, gaz sensörleri, antibakteriyel ajan ve fotokatalizörler gibi çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. ZnO'nun yapısı ve morfolojisi, fotokatalitik aktivitesini etkileyebilir. Bu tezde, ZnO nanoyapıları anodik oksidasyon yöntemiyle başarı bir şekilde üretilmiştir. Anodizasyondan önce, Zn kütlesinin büyük bir kısmı 3x3 cm2 boyutlarında dokuz parçaya kesilmiştir. Bu numuneler, uygun malzeme yüzeyi elde etmek için zımparalanmıştır. Daha sonra, numunelere etanol, aseton ve deiyonize su içinde ultrasonik bir banyoda on dakika boyunca ayrı ayrı sonikasyon işlemi yapılmştır. Üretilen ZnO numuneleri 300 ° C'de bir saat 5 ° C / dakika ısıtma hızında ısıl işleme tabi tutulmuştur. Sentezlenen ZnO nanoyapıları, X-ışını kırınımı, X-ışını fotoelektron spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu ve UV-Vis spektrofotometre yardımıyla yapılarını, elementel kompozisyonlarını, fotokatalitik aktivitelerini ve morfolojilerini araştırmak için karakterize edilmiştir. Üretilen ZnO numunelerinin fotokatalizör olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
It is common knowledge that zinc oxide (ZnO) as a substantial semiconductor material because of its broad band gap (3.37eV) and good seperation energy (60 meV). Anodic oxidation of ZnO molecules have drawn interest because of their cost-effective synthesis, high efficiency and simplicity of the process. Anodization parameters (voltage, time, ph, electrolyte) can influence the morphology of ZnO. Also, ZnO is widely used in several implementations such as photovoltaic cell, chemical sensor, antibacterial agent and photocatalysts. Structures and different morphologies of ZnO can exert influence on its photocatalytic activity. In this thesis, ZnO nanostructures were produced succesfully through anodic oxidation method. Before anodization, a large portion of bulk Zn was cut off into nine pieces with dimensions 3x3 cm2. These samples were sanded up to acquire the appropriate material surface. After that, samples sonicated in ethanol, acetone and deionized water in an ultrasonic bath for ten minutes separately. Produced ZnO samples were heat treated at 300 °C for one hour with the heating rate of 5 °C/minute. The synthesized ZnO nanostructures were characterized to investigate their structure, elemental composition, photocatalytic activity and morphology with aid of X-ray diffraction, X-ray photoelectron spectroscopy, scanning electron microscopy and UV-Vis spectrophotometer. Concludes from this produced ZnO specimens can make use of as photocatalyst.