Obezitenin sebeplerinin bilinmesi ve egzersize yönelik davranış değiştirme aşamaları arasındaki ilişki
The relationship between the obesity and stages of the exercise behaviour change
  1. Tez No: 690197
  2. Yazar: ABDULLAH ÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çok sayıda insanın fiziksel ve sportif etkinliklere katılımı ile obeziteyle mücadele, temel sağlık politikasıdır. Bireylerin obezitenin sebeplerini bilme düzeyi ile fiziksel egzersize yönelimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi, sağlık ve fiziksel uygunluğun geliştirilmesindeki rolünü değerlendirmek önemlidir. Bu çalışmada, Amasya il merkezinde farklı yaş gruplarında erkek ve kadınların obezite düzeyleri ile sebeplerinin bilinmesi ve düzenli fiziksel aktiviteye katılım düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Katılımcıların egzersiz yönelik davranış biçimi, Egzersize Yönelik Davranış Değiştirme Aşaması Ölçeğinin Türkçe versiyonu ile belirlenmiştir. İkili grupların karşılaştırılmasında, karşılaştırılmasında X2 ve Mann Whitney U testi analizleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, tüm katılımcılar, erkek ve kadın gruplarında 14-39 yaş grubundaki aşırı kilolu ve obez oranları 40 yaş ve üstü gruptan daha büyüktür. Erkeklerde aşırı kilolu ve şişmanların oranı kadınlardan yüksektir. Erkeklerde şişmanlığın sebeplerini bilme oranı hariç, BKİ gruplarına göre her iki cinste ve tüm katılımcılarda fiziksel özellikleri, düzenli fiziksel aktivite ve obezite sebeplerini bilme düzeyleri anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Ayrıca, kadınlarda boy uzunluğu ile şişmanlığın sebeplerini bilme oranı hariç, egzersiz yapan ve sedanterler arasında her iki cinste ve tüm katılımcılarda fiziksel özellikleri, düzenli fiziksel aktivite ve obezite sebeplerini bilme düzeyleri anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Kadın, erkek ve tüm katılımcılarda BKİ, yaş, şişmanlığın sebeplerinin bilinmesi, egzersiz düzeyi ve eğitim seviyesi ile anlamlı düzeyde ilişkilidir. BKİ, kadınlarda gelir düzeyi ve tüm katılımcılarda cinsiyet ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak sağlık ve fiziksel uygunluğun geliştirilmesine yönelik politikalar, cinsiyet, farkındalık, vücut kompozisyonu ve demografik bilgilere göre belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Challenging obesity with the high participation of physical and sportive activities in public is the primary health policy. It is important to assess the relationship between individuals' knowledge about the reasons of obesity and their orientation to physical exercise related to improving health and physical fitness. Thus, this study aims to determine the relationship among the level of participation in regular physical activity, obesity levels and awereness about factors affecting obesity in different age groups of male and females in Amasya. The exercise behaviors of the participants were determined by Turkish version of Physical Activity Stages of Change Questionnaire. For analyzes, X2 and Mann Whitney U test were used for comparison between binary groups. The results of this study showed that overweight and obese rates of 14-39 age group in all participants, male and female groups were greater than the group of 40 years old and over. Again, the proportion of overweight and obese of malewas higher than that of females. Except for the rate of knowing the reasons of obesity in males, the levels of physical characteristics, regular physical activity and obesity in both genders and in all participants differentiated according to BMI groups. In addition, the level of physical characteristics, regular physical activity and obesity in both genders and sedentary participants were significantly different among the sedentaries except the rate of knowing the reasons of obesity in females. In both genders and all participants, BMI was significantly correlated with age, knowledge of the reasons of obesity, level of exercise and education. BMI was found to be associated with gender in females and gender in all participants.