Comparison of kinematic analysis results obtained from Unmanned Aerial Vehicle data and scan-line discontinuity measurements in the gneiss rock slopes
Gnays kaya şevlerindeki hat etüdü ölçümleriyle insansız hava aracı verilerinin kinematik analizlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 690209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kütle hareketlerine bağlı meydana gelen şev yenilmeleri iş kazalarına sebep olup can ve mal kayıpları ile sonuçlanabilir. Bu olası kazaların önüne geçmek için hem üretimin devamlılığı hem de iş güvenliği için şevlerin güvenli kalacak biçimde tasarlanması gerekir. Bütün açık ocak işletmelerinde olduğu gibi, işletmelerin ekonomik devamlılığı için bu şevlerin mümkün mertebe dik olarak tasarlanması gereklidir. Ancak, böyle tasarlanan yüksek açılı şevlerde kütle hareketleri ve şev yenilmeleri açısından oldukça risk taşımaktadır. Bu durumda olabilecek en güvenli şev açısını belirlemek için bazı mühendislik jeolojisi çalışmaları gereklidir. Menderese Masifi'ndeki gnayslarda açılmış, açık ocak işletme yöntemiyle üretim yapılan bu albit (feldspat) ocağında süreksizlik kontrollü şev yenilmeleri meydana gelmiştir. Gnays biriminde yer alan bu kaya şevlerinde, tektonizma etkisi ile oluşmuş süreksizliklerin yanı sıra foliasyon düzlemleri de düzlemsel kayma yenilmelerine sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Çalışma bölgesinde birbiri ile kesişen birçok süreksizlik takımının bulunması nedeni ile kama türü yenilmelerin sayısı oldukça fazladır ve aynı zamanda bu süreksizliklerin yüksek açılı olmasından dolayı devrilme tipi yenilmelerin baskın olduğu belirlenmiştir. Bu madenin şev duraysızlıklarının daha baskın olduğu doğu kısmındaki üretim, kazı ve patlatma gibi faaliyetler şirketin yetkili mühendisi tarafından durdurulmuştur. Üretime ara verilen bu dönemde, albit ocağının doğu kısmında bir dizi mühendislik jeolojisi çalışmaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalarla albit ocağının doğu kısmındaki kütle hareketleri kinematik analiz tekniği ile belirlenip sınıflandırılmış ve bu hareketlerin yoğun olduğu bölgeler belirlenmiştir. Toplam 10 kademede 140 adet gözlem yapılmıştır. Çalışma sahasının bu denli büyük olması ve süreksizliklerin sayıca fazla olduğu bu ocakta saha çalışmalarını hızlandırmak ve iş güvenliği açısından süreksizlik ölçümü yapılamayan bölgelerde İnsansız Hava Aracı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Slope failures due to mass movements can cause occupational accidents and result in loss of life and property. In order to prevent these possible accidents, the slopes should be designed to remain safe for both the continuity of production and work safety. As in all open pit mines, these slopes should be designed as vertical as possible for the economic continuity of the enterprises. However, high angle slopes designed in this way carry a considerable risk in terms of mass movements and slope failures. In this case, some engineering geology studies are required to determine the safest possible slope angle. Discontinuity-controlled slope failures occurred in this albite (feldspar) quarry, which was opened in the gneisses in the Menderes Massif and produced by the open pit mining method. In these rock slopes located in the gneiss unit, it has been determined that in addition to the discontinuities formed by the effect of tectonism, foliation planes also cause planar sliding failures. The number of wedge type failures is quite high due to the presence of many discontinuity sets overlapping each other in the study area, and it has also been determined that toppling type failures are dominant due to the high angle of these discontinuities. Activities such as production, excavation and blasting in the eastern part of this mine, where slope instabilities are more dominant, were stopped by the company's authorized engineer. With these studies, the mass movements in the eastern part of the albite quarry were classified and the regions where these movements were intense were determined. 140 observations were made in 10 stages in total. Unmanned Aerial Vehicle has been used in areas where discontinuity measurement cannot be made in terms of speeding field work and occupational safety in this mine where the working area is so large and the number of discontinuities is high.