Çocuklarda futbol antrenmanı öncesi ve sonrası yapılan dinamik ve statik germe egzersizlerinin sportif performansa etkisi
Before and after football training in children dynamic and static stretching effects of exercises on sport performance
  1. Tez No: 690208
  2. Yazar: BATTAL İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, 11-14 yaş grubu futbol oynayan çocukların antrenman öncesinde ve sonrasında yaptıkları dinamik ve statik germe egzersizlerinin, bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerine etkilerini incelemektir. Bu araştırmaya Adıyaman ili Besni ilçesi Burunçayır köyü Çetinkaya-Biran Şendil ortaokulu okul futbol takımında oynayan, düzenli olarak antrenmanlara katılan sağlıklı 36 erkek öğrenci gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan öğrenciler yaş dağılımları orantılı olacak şekilde 3 eşit grupta değerlendirildi. Çalışmada yer alan dinamik ve statik germe grubu ve kontrol grubu, 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde yaklaşık 80 - 85 dakika olacak şekilde düzenli olarak antrenmanlara katılmışlardır. Bu gruplar da antrenman öncesi ve sonrası dinamik germe egzersizi yapanlar 12 kişi, statik germe egzersizi yapanlar 12 kişi olacak şekilde gruplar oluşturuldu. Dinamik ve statik germe egzersizleri dışında, kontrol grubunu oluşturan 12 kişide sadece antrenman öncesinde ısınma egzersizleri yapmıştır. Çalışmaya katılan 36 erkek futbol oynayan çocuğa ön testte ve son testte uygulanan ölçümler; boy, kilo, VKİ, esneklik, şınav, mekik, bükülü kol tutunma , dikey sıçrama, kol hareket süratinin ölçülmesi, 30 m sürat, 1 mil(1600m) koşu, anaerobik güç şeklindedir. Uygulanan ölçümler için; Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izin alınmıştır. Futbolcu çocukların velilerinden de veli onam formu aracılığıyla gerekli izin alınmıştır. İstatistiksel analizler Jamovi project (2018). Jamovi (Version 0.9.6.9) [Computer Software]. (Retrieved from https://www.jamovi.org) (açık kaynak) programı ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 (p-value) olarak dikkate alındı. Sonuç olarak; 11-14 yaş grubu çocuklarda 8 hafta boyunca okul takım antrenmanları öncesi ve sonrasında yapılan özellikle dinamik germe egzersizlerinin kuvvet, aerobik ve anaerobik güç, esneklik ve sürat özelliklerini olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of dynamic and static stretching exercises on some physical and physiological characteristics of 11-14 age group football players before and after training. This is an experimental study. In this study, 36 healthy male students who played in the football team of the Çetinkaya-Biran Şendil secondary school in the village of Burunçayır in Besni district of Adıyaman participated voluntarily. The students were divided into 3 groups according to their age distribution. The subjects and control groups in our study participated in regular trainings for 8 weeks, 3 days a week, approximately 80 - 85 minutes per day. These groups consisted of 12 people performing a dynamic stretching exercise before and after training and 12 people performing the static stretching exercise. In addition to dynamic and static stretching exercises, 12 people in the control group did warm- up exercises just before training. 36 male football players participated in the study were measured in the pre-test and post-test; height, weight, Vki, flexibility, push-ups, shuttle, twisted arm test, vertical jump, measuring arm movement speed, 30 m speed, 1 mile (1609m) running, anaerobic power. For applied measurements; Adıyaman Provincial Directorate of National Education required permission. Parents' consent form was obtained from the parents of footballer children via the consent form. Statistical analysis Jamovi project (2018). Jamovi (Version 0.9.6.9) [Computer Software]. (Retrieved from https://www.jamovi.org) (open source) and statistical significance was considered as 0.05 (p-value). As a result; it might be said that especially dynamic stretching exercises performed befor and after school team training for 8 weeks in children aged 11-14 have positive effects on strength,aerobic and anaerobic power, flexibility and speed characteristics.