Endüstri 4.0 ve insan kaynakları alanında bir farkındalık çalışması (Gelecek dönem meslekleri)
  1. Tez No: 690292
  2. Yazar: TUĞBA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERAB ONURSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bugün gelinen noktada teknolojik alanda meydana gelişmeler insan hayatının tüm alanlarında kendisini göstermektedir. Endüstri 4.0 ile birlikte daha da hız kazanan yeni teknolojik gelişmeler diğer üç endüstri devriminde olduğu gibi dördüncü endüstri devriminin de de çalışma hayatına, istihdama ve işsizliğe önemli etkileri olacağı düşünülmektedir. Çalışma kapsamında, endüstri dört ve onun kapsamında geleceğin meslekleri hakkında insan kaynakları yönetiminde çalışan insanlardaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi ve bu departmanın geleceğe ne kadar hazır olduğunun ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikli olarak İKY ve Endüstri 4.0 alanlarında bir kavramsal harita çizilmiştir. Daha sonrasında İK departmanında çalışan bireylere Endüstri 4.0 farkındalığı üzerine sorular yöneltilerek bulgular toplanmıştır. Çalışma yer, zaman ve kişi sayısı gibi sınırlılıklar içermektedir. Çalışma sonucunda, İKY departmanında çalışan bireylerin genelinin Endüstri 4.0 hakkında farkındalığa sahip oldukları yine de birkaç meslek haricinde çoğu mesleğin farkında olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, developments in the technological field show themselves in all areas of human life. The new technological developments, which have gained speed with Industry 4.0, are thought to have significant effects on the working life, employment and unemployment of the fourth industrial revolution, as in the other three industrial revolutions. Within the scope of the study, it was aimed to determine the level of awareness of people working in human resources management about the industry four and the future professions within the scope of this study and to reveal how ready this department is for the future. Within the scope of the study, a conceptual map was drawn primarily in the fields of HRM and Industry 4.0. Later, the individuals working in the HR department were asked questions about Industry 4.0 awareness and the findings were collected. The study includes limitations such as place, time and number of people. As a result of the study, it was concluded that most of the individuals working in the HRM department were aware of Industry 4.0, yet they were unaware of the profession except for a few professions.