Algılanan otantik liderlik davranışının çalışanların örgütsel bağlılık ve performans düzeylerine etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of perceived authentic leadership behavior on employees' organizational commitment and performance levels: a research in hotel management
  1. Tez No: 690291
  2. Yazar: MANOLYA GÜLER ABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CİNNİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Emek yoğun çalışma prensibine sahip olan otel işletmelerinde, üretim ile tüketimin eş zamanlı olması ve çalışan devir hızının yüksek olması nedeniyle, örgütsel bağlılık ve çalışan performansı kavramları, otel işletmelerinin başarılı olabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle otel işletmeleri yöneticilerinin, görevini yerine getirirken çalışanın örgütsel bağlılık ve performans düzeylerini arttıracak biçimde davranışlar sergilemeleri gerekmektedir. Yöneticilerin otantik liderlik davranışı sergilemesi; çalışanların motivasyonunu, örgüte olan bağlılığını ve performans düzeylerini etkileyeceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın temel amacı; otel işletmelerinde görev yapan çalışanların yöneticilerinde algıladıkları otantik liderlik davranışının örgütsel bağlılık ve performans düzeylerini ne derece etkilediğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda örgütsel bağlılık düzeyinin çalışan performansını ne şekilde etkilediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılarak kuramsal yapı oluşturulmuştur. Daha sonra basit tesadüfi örneklem yöntemi ile Antalya'da hizmet veren beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarından anket tekniğinden yararlanılarak, 407 anket toplanmıştır. Toplanan verilere yönelik; yüzde ve frekans, faktör, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; çalışanların, yöneticilerini otantik lider olarak algıladıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışanların orta düzeyde örgütsel bağlılığa sahip oldukları ve yüksek düzeyde performans sergiledikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte otantik liderlik davranışının; çalışanların örgütsel bağlılık ve performans düzeylerini pozitif yönde ve anlamlı biçimde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışanların sahip olduğu örgütsel bağlılığın ise; çalışanın sergilediği performans düzeyini pozitif yönde ve anlamlı biçimde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment and employee performance concepts are very important for hotel businesses to be successful, as production and consumption are simultaneous and employee turnover is high in hotel enterprises, which have a labor-intensive working principle. For this reason, hotel business managers should behave in a way that increases the organizational commitment and performance levels of the employee while performing their duties. Managers' authentic leadership behavior; It will increase the motivation, commitment to the organization and performance levels of the employees. The main purpose of this research is; It reveals to what extent the authentic leadership behavior perceived by employees working in hotel businesses in their managers affects their organizational commitment and performance levels. At the same time, it was aimed to determine how organizational commitment level affects employee performance. In line with these purposes, the theoretical structure was created by scanning the literature on the subject. Later, 407 questionnaires were collected by using the survey technique from the employees of five-star hotel establishments serving in Antalya with the simple random sampling method. Regarding the collected data; percentage and frequency, factor, correlation and regression analyzes were made. According to the analysis results; It has been determined that employees perceive their managers as authentic leaders. At the same time, it was found that the employees had a medium level of organizational commitment and showed a high level of performance. However, authentic leadership behavior; It was determined that it positively and significantly affected the organizational commitment and performance levels of the employees. The organizational commitment of the employees; It has been determined that it positively and significantly affects the performance level of the employee.