EBA ile desteklenmiş ters yüz sınıf uygulamasının ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin yoğunluk kavramını anlama düzeylerine ve kendi kendine öğrenme becerilerine etkisi
The effect of flipped classroom practice supported by EBA on 6th grade secondary school students' concep tual understanding levels and self-learning skills of density
- Tez No: 690294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilimleri 6. sınıf öğretim programında yer alan“Madde ve Isı”ünitesindeki yoğunluk konusuna yönelik geliştirilen ters yüz öğrenme modeline uygun etkinliklerin öğrencilerin ilgili kavramları anlama ve kendi kendine öğrenme becerilerine etkisini belirlemektir. Çalışma yarı deneysel desene göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki bir ilçe ortaokulunun 6. sınıfında öğrenim gören 20 deney grubunda, 19 kontrol grubunda olmak üzere toplam 39 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada“Yoğunluk Kavramsal Anlama Testi”(YKAT) ve“ Kendi Kendine Öğrenme Becerileri Ölçeği”(KKÖBÖ) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Her iki gruba uygulanan YKAT son testi, KKÖBÖ ön testi ve son testlerinin analizinde Bağımlı Örneklem T Testi ile Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmıştır. YKAT ön test puanları ve YKAT ön test – son test puanlarının analizinde ise Mann Whitney-U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre mevcut öğretim programı ile yürütülen dersler ile ters yüz öğretim modeline göre yürütülen dersler arasında kendi kendine öğrenme becerileri yönünden anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Kavramsal anlama yönünden ise deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca açık uçlu test maddelerinden elde edilen bulgulara göre yoğunluk konusuna ilişkin her iki grupta birtakım kavram yanılgıları tespit edilmiş ancak kontrol grubunda bu yanılgıların çeşit ve sıklık olarak daha fazla oranda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the lessons conducted according to the flipped learning model supported by EBA for the concepts related to density in the 6th grade“Matter and Heat”unit in the secondary school science curriculum on students' understanding and self-learning skills. The study was conducted according to a quasi-experimental design. The study group consists of a total of 39 students, 20 in the experimental groupand 19 in the control group, attending to 6th grade of a district secondary school in the Eastern Black Sea Region in the 2019-2020 academic year. In the study,“Intensity Conceptual Comprehension Test”(ICCT) and“Self-Learning Skills Scale”(SLSS) were used as data collection tools. The Dependent Sample T Test and the Independent Sample T Test were used in the analysis of the ICCT post test, SLSS pretest and post tests applied to both groups. Mann Whitney-U and Wilcoxon Signed-Ranks Test were used in the analysis of the ICCT pre-test scores and the ICCT pre-test-post-test scores. According to the findings, no significant difference was found in terms of self-learning skills between the courses conducted with the current curriculum and the courses conducted according to the flipped learning model. Interms of conceptual understanding, it was concluded that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group. In addition, according to the finding sobtained from the open-ended test items, somemis-conceptions about the concept of density were detected in both groups, but it was observed that these misconceptions were more common in the control group in terms of variety and frequency.