Afganistan'ın enerji potansiyelinin incelenmesi
Investigation of Afghanistan's energy potential
- Tez No: 690327
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA YEREL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Afganistan, nüfus açısından dünyada elektriğe en düşük erişime sahip ülkelerden biri olmasına rağmen, araştırmalar hem yenilenebilir enerji kaynakları hem de geleneksel enerji kaynakları rezervleri açısından zengin olduğunu göstermektedir. Afganistan, geleneksel enerji kaynakları için yeterli potansiyele sahip olsa da, altyapıların çoğu savaş ve istikrarsızlık nedeniyle son on yılda tahrip olmuştur. Bu nedenle, elektriğin çoğu Orta Asya ülkelerinden ve İran'den ithal edilmektedir. Afganistan uygun doğal ve coğrafi koşullara sahip olduğundan dolayı, hidro, güneş, jeotermal, rüzgar ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından önemli ölçüde yararlanabilme potansiyeline sahiptir. Teorik açıdan bakıldığında, Afganistan'da yenilenebilir enerjinin kullanılması, yalnızca nüfusu için sürdürülebilir enerji sağlamak için değil, aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak için de çok önemli bir rol oynayabilir. Bu çalışmada, Afganistan'da yer altı zenginliklere konu olan enerji kaynakları ve bununla birlikte yenilenebilir enerjinin çeşitleri ele alınmıştır. Daha sonra da, Afganistan'ın Herat ve Kandahar şehirlerindeki bir seranın güneş enerjisi kullanılarak ısı pompası ile ısıtılması incelenmiştir. Sonuç olarak Afganistan'ın Herat ve Kandahar şehirlerinin de kurulacak seranın güneş enerjisi ile ısıtılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Afghanistan is one of the countries with the lowest access to electricity globally in terms of population, research shows that it is rich in reserves of both renewable energy sources and traditional energy sources. While Afghanistan has ample potential for conventional energy sources, most of the infrastructure has been destroyed over the past decade by war and instability. Therefore, most of the electricity is imported from Central Asian countries and Iran. Because Afghanistan has suitable natural and geographical conditions, it can benefit significantly from renewable energy sources such as hydro, solar, geothermal, wind and biomass. From a theoretical point of view, the use of renewable energy in Afghanistan can play a crucial role in providing sustainable energy for its population and contribute to sustainable economic development. In this study, the energy resources that are the subject of underground riches in Afghanistan and the types of renewable energy are discussed. Then, heating a greenhouse in Herat and Kandahar cities of Afghanistan with a heat pump using solar energy was investigated. As a result, it has been determined that the greenhouse to be established in the cities of Herat and Kandahar in Afghanistan can be heated with solar energy.