DA/DA konvertör modellenmesi ve PI – Fuzzy yöntemi ile denetimi
Modeling and control with PI – Fuzzy method of DC/DC converter
- Tez No: 690359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada bir DA – DA düşürücü yükseltici çevirici tasarlanmış ve çeşitli kontrol yöntemleri ile denetlenmiştir. Öncelikle DA – DA düşürücü yükseltici çeviricinin matematiksel modeli çıkarılmış ve devre parametreleri belirlenmiştir. Çevirici düşürücü ve yükseltici mod için ayrı ayrı çeşitli giriş ve çıkış gerilimlerinde üç farklı kontrol yöntemi ile denetlenmiş ve çıkış gerilimi sonuçları karşılaştırılmıştır. Kontrol yöntemi olarak PI (orantısal ve integral) kontrol ve bulanık mantık kontrol yöntemleri kullanılmış daha sonra bu iki yöntem entegre edilerek hibrit bir kontrol yöntemi önerilmiştir. Her bir kontrol yönteminin çalışma prensibi ve çevirici devresine nasıl uygulanacağı anlatılmıştır. Kontrol yöntemlerinin optimizasyonu genetik algoritma yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Benzetim çalışmaları MATLAB Simulink programı ile yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde kontrol sistemleri karşılaştırılarak her birinin avantajları ve dezavantajları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a DC – DC buck boost converter is designed and controlled with various control methods. First of all, the mathematical model of the DC – DC buck boost converter is created and the circuit parameters are determined. The converter is controlled separately for buck mode and boost mode with three different control methods at various input and output voltages and the output voltage results are compared. PI (proportional and integral) control and fuzzy logic control methods are used as control methods, then a hybrid control method is proposed by integrating these two methods. The working principle of each control method and how to apply it to the converter circuit are explained. Optimization of control methods is carried out with the help of genetic algorithm. Simulation studies are carried out with the MATLAB Simulink program. In the last part of the study, the control systems are compared and the advantages and disadvantages of each are examined.