Türkiye'de mimarların yapı bilgi modellemesine dair kullanım ve farkındalık düzeylerinin saptanması ve değerlendirilmesi
Assessment and evaluation of building information modeling awareness of architects in Turkey
- Tez No: 690360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Günümüzde yapı sektörü kapsamındaki birçok işleyiş disiplinler arası bilgi paylaşımını gerektirmektedir. Bilgi paylaşımı yapı sektörünü ve proje uygulama süreçlerini etkinlik, verimlilik, izlenebilirlik, sürdürülebilirlik gibi yönlerde geliştirmektedir. Tasarım sürecinde geleneksel olarak kullanılan iki ve üç boyutlu mimari, statik, mekanik tesisat veri setleri güncel gereksinimlere uyum sağlayacak biçimde gelişim göstermiştir. Bütünleşik, tasarım ve inşaat yönetimini kolaylaştıran ve hızlı dönüşümlere olanak sağlayan ve Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) olarak adlandırılan iş birliği araçları günümüzde maliyet, zaman, risk yönetimi gibi alanlarda etkin biçimde kullanılmakta ve projenin sadece tasarım ya da uygulama safhasında değil yaşam döngüsü boyunca kontrolünü sağlamaktadır. Bu tez çalışması, Türkiye'de mimarlar arasında Yapı Bilgi Modellemesine yönelik kullanım ve farkındalık düzeylerini ve BIM ve tasarım veri setlerine atfedilen önem arasındaki ilişki potansiyellerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma tasarımı nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanılması ve araştırma sorularına yanıt geliştirebilecek bir anket uygulaması üzerinden kurgulanmıştır. Katılımcıların anket yanıtları üzerinden saptanan bulgular Türkiye'de mimarların Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) konusunda ortalamanın üzerinde bir düzeyde bilgi sahibi olduğunu ancak kullanımın önünde engel olarak uzmanlaşma eksikliğinin bulunduğunu işaret etmektedir. Anket bulgularının irdelenmesi sonucunda sektörel bağlamda önerilerin geliştirilmesi ve bu önerilerin BIM geçiş süreçlerini hızlandırma konusunda katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, various operations in the construction sector require interdisciplinary information sharing. Information sharing improves the building sector and project implementation processes in terms of effectiveness, efficiency, traceability, and sustainability. Traditional modes of representation used in the design process, namely, the two and three dimensional architectural, static, and mechanical installation drawing sets, evolved to comply with current requirements. Collaboration tools named as Building Information Modeling (BIM), which are integrated interfaces that facilitate design and construction management, and which allow rapid transformations, are now being used effectively in areas such as cost, time and risk management and provide control of the project not only during the design or implementation phase, but also through the whole life cycle of the building. The present thesis aims to evaluate the awareness architects in Turkey for use of Building Information Modeling (BIM) and to determine the relationship between the importance attributed to design data sets and potential uses of BIM. The research design is a mixed research design, based on qualitative and quantitative methods and a questionnaire was developed and applied to explore the research questions of the study. The results indicated that architects in Turkish construction sector had above average awareness for Building Information Modeling (BIM), however suggested that the lack of specialization was a significant barrier for BIM adoption. The analysis of the questionnaire responses were translated into recommendations that could help the development of the building sector in Turkeyand accelerate the BIM transition processes.