Modeling of multi-converter facts (flexible alternating current transmission systems)
Çok konvertörlü esnek alternatif akım iletim sistemlerinin modellenmesi
  1. Tez No: 339772
  2. Yazar: AHMET METE VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR, PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Çok konvertörlü FACTS cihazları, güç sistemlerinin denetim esnekliğini, çoklu güç sistemi parametrelerinin bağımsız ve eşzamanlı denetimlerini sağlayarak artırabilirler. Bu tezde, iletim seviyesinde modellenen ve analiz edilen çok konvertörlü FACTS cihazları şunlardır: Genelleştirilmiş Bütünleşik Güç Akış Denetleyicisi (GUPFC), Hatlarası Güç Akış Denetleyicisi (IPFC) ve Durgun Senkron Kompanzatör (STATCOM). Bu cihazların durgun-hal PSCAD modelleri programlama kodlamasına ihtiyaç duyulmadan güç akış çalışmaları için önerilmiştir. Düşük harmonik içerikli çok darbeli benzeri bir gerilim kaynaklı konvertör sözü geçen cihazların konvertör seviyesi modellemeleri için tasarlanmıştır. Tasarlanan konvertörün geriliminin büyüklüğü ve faz açısı, güç yarıiletkenlerinin temel şebeke frekansında tetiklenmelerine karşın etkin bir şekilde denetlenmektedir. GUPFC, IPFC ve BtB-STATCOM'un dinamik denetim nitelikleri, geliştirilen PSCAD tabanlı konvertör seviyesi modellerin çeşitli örnek güç sistemleri üzerinde kullanılmasıyla kapsamlı olarak çalışılmış ve analiz edilmiştir. IPFC için aktif ve reaktif güç akış denetim döngülerini ayrıştırmak amacıyla özgün bulanık-kural tabanlı bir denetim şeması tasarlanmış, çok yönlü ve karşılaştırmalı benzetim çalışmaları ile test edilmiştir. Bu cihazların konvertör seviyesi modelleri kullanılarak güç sistemlerinin geçici kararlılık çalışmaları da bu tezde ele alınmıştır. GUPFC için, senkron jeneratör salınımlarını söndürmek ve bir rüzgar çiftliğine yerleştirilmiş endüksiyon jeneratörlerinin hız kararlılıklarını artırmak için özgün kendi kendine ayarlamalı bir bulanık sönümleme denetleyicisi tasarlanmıştır. Aynı denetleyici alanlar arası salınım modlarının bastırılması amacıyla IPFC için uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-converter FACTS devices can increase control flexibility of power systems by providing independent and simultaneous control of multi-power system parameters. In this thesis, the following multi-converter FACTS devices are modeled and analyzed at transmission level: Generalized Unified Power Flow Controller (GUPFC), Interline Power Flow Controller (IPFC), and Back-to-Back Static Synchronous Compensator (BtB-STATCOM). The steady-state PSCAD models of these devices are proposed for power flow studies without requiring programming coding. A quasi multi-pulse voltage source converter with low harmonic content is designed for converter-level modeling of the aforementioned devices. The magnitude and the phase angle of the voltage of the designed converter are controlled efficiently despite triggering the power semiconductors at fundamental system frequency. The dynamic control characteristics of GUPFC, IPFC, and BtB-STATCOM are extensively studied and analyzed using the developed PSCAD based converter-level models in various test power systems. A novel fuzzy-rule based control scheme for IPFC to decouple real and reactive power flow control loops is designed and tested through miscellaneous and comparative simulation studies. Using converter-level models of these devices, transient stability studies of the power systems are also addressed in this thesis. A novel self-tuning fuzzy damping controller for GUPFC is designed to damp synchronous generator oscillations and to increase speed stability of induction generators which are located in a wind farm. The same controller is adapted for IPFC to suppress inter-area mode of oscillations.