Demir eksikliği anemisi tedavisinde Fe+2 ve Fe+3 preparatlarının etkinliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 69036
- Danışmanlar: DR. GÜNER KARATEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışma, 1998 Mayıs -Ağustos ayları arasında Şişli Etfal Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne başvuran, kesin demir eksikliği anemisi tespit edilen 50 çocukla yapıldı. Bunlar geliş sırasına göre 25 çocuk olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Birinci gruba Fe“ ferroz sülfat (Ferro Sanol), İkinci gruba Fe”1 fenik polimaltoz (Ferrum Hausman) oral demir bileşikleri, 5 mg/kg / gün, üç eşit dozda, yemeklerden 30 dakika olacak şekilde başlandı. İkinci grupta iki çocuk sık enfeksiyon geçirmesi ve bir çocuk da tedaviyi düzenli uygulamama sebebi ile çalışmadan çıkarıldı. Böylece birinci grupta 25 çocuk, ikinci grupta 22 çocuk ile çalışma tamamlandı. Çalışmaya alınan çocuklar miad doğumlu ve doğum kilosu 3000 gr'ın üstündeydi. Kronik hastalıkları yoktu ve son bir ay içinde herhangi bir enfeksiyon geçilmemişlerdi. Çalışma için, istanbul'un değişik semtlerinden, orta derecede sosyo-ekonomik seviyesi olan ailelerin çocukları seçildi. Tedavi öncesi, Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, BK, Fe, TFeBK ve ferritin değerleri için venöz kan alındı. Bütün hastalarda, gaitada parazit bakıldı. Çalışmaya alınan hastalar tedavinin 7ile 10. gün arası ve 30. günde kontrole çağrıldı. 7-10. günde retikülosit sayıldı. Kontrole gelen hastalarda, ilacın düzenli kullanımı, yan etkiler konusunda ailelerden bilgi alındı ve takip formlarına kaydedildi. Tedavinin 30. gününde, başlangıçta ölçülen Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, BK, Fe, TFeBK, ve ferritin değerleri tekrarlandı. 30 gün sonunda Fe“ ve Fe”1 preperatları ile tedaviye verilen cevap karşılaştırıldı. Çalışmamızda; Fe“ ferroz sülfat, transferrin satürasyonu ve serrum Fe değerini, Fe1”ferrik polimaltoza göre daha iyi arttırdığı saptanmıştır. Bu sonuç, Fe“ preperatı ile anemi tedavisinin daha etkili olduğu şeklinde yorumlanabilir. Yan etki açısından Fe”ile Fe1" preparatları arasında fark bulunamadı. Çalışmamız 47 hasta ve 30 günlük tedavi süresindeki parametrelere dayandığından, bu konuda daha kesin yorum yapabilmek için 36hem sayısal hem de zaman açısından daha geniş kapsamlı bir çalışma gereklidir. Sonuç olarak, profilaktik dozda Fe uygulamasıyla, infant ve süt çocukları demir eksikliğinin neden olduğu irreversibl mental -motor gerilik ve demir eksikliği anemisinden korunmuş olur. Son zamanlarda, infant ve süt çocuklarında profilaktik Fe uygulamasıyla, demir eksikliği anemisinin prevalansı oldukça azaltılmıştır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in 50 iron deficiency anemia cases diagnosed in pediatry clinic of Şişli Etfal Hospital between May and August 1998. Cases were randomly divided two groups each containings 25 children. Children in Group I were treated with Fe“ ferrouse sulphate (Ferro Sanol) orally in a dose of 5 mg/kg t.i.d. and in same way with Fe1”ferrouse polymaltose (Ferrum Hausman) in Group II. One cases because of irregular control and two cases with recurrent infections in Group II were excluded. All the cases were born at term with a birth weight of 3000 gr or more, without any chronic disease and any infections disease in the last month. Children of the midlle soscio-economic class families living in the different distincts of İstanbul were choosen. Hb. Hct MCV, MCH, MCHC, BK, Fe, TFeBK and ferritin were assessed in venouse blood samples and parasites were detected in stool of all cases before treatment. All the children were controlled on the 7-1 0th and 30th treatment days. Reticulocytosis were inspected in blood smears on 7-1 0th day. Parents were asked for the regularity and the side effects of the treatment. Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, BK, Fe, TFeBK and ferritin were reassessed on 30th day and the results of the Fe“ and Fe'”medications were compared.. In our study; increase in the transferrin saturation and the level of the plasma iron was greater in Group I (Fe", ferrouse sulphate given group) than Group II (Fe111, ferrouse polymaltose given group). In the occurence of side - effects there was no difference between the two groups. Due to our findings, it seews as ferrouse sulphate ise more effective than ferrouse polymaltose in the treatment of iron deficiency anemia. But we determined short term results of study which was performed in a small population. It is necassery performing more comprehensive studies for having more reliable results. 38