Political-economic consequences of the USA invasion to Iraq 2003-2020
ABD'nin Irak işgalinin politik ve ekonomik sonuçları: 2003-2020
  1. Tez No: 690361
  2. Yazar: GHAITH ALYABIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
2003 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nin önderliğindeki bir işgal savaşı nedeniyle Irak'taki siyasi sistem kökten değiştirildi. Demokratik sistem totaliter sisteme alternatif olarak benimsenmiştir. Siyasi sistem değișikliği ile birlikte serbest piyasa ekonomisi de hayata geçirilmiștir. Ancak demokratik sistem siyasi istikrar için bir model olmasına rağmen, Irak'ın tanık olduğu hat siyasi istikrarsızlığın devamıdır. Daha da önemlisi Irak, 2003'ten 2020'ye kadar geçen yıllarda kırılgan bir devlete dönüştü. Acil demokrasi siyasi istikrarsızlık yarattı. Irak'taki siyasi istikrarsızlık ekonomik büyümeyi olumsuz etkiledi. Bir diğer ifadeyle büyük petrol kaynaklarına ve gelirlerine ve beşeri sermayenin mevcudiyetine rağmen, tüm ekonomik göstergeler olumsuz ölçüde azaldı. Bu çalışmada, hipotezlerimizi desteklemek için literatür taraması yaptıkan sonra, ekonomik gösterge analizi ve seçkinlerle yapılan yarı-yapılandırılmıș mülkatlardan elde edilen verileri kullandık. Çalıșmanın bulguları bize, işgalin Irak'ın siyasi istikrarı üzerindeki etkisini ve bunun Irak ekonomisi üzerinde yol açtığı olumsuz sonuçları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In 2003, the political system in Iraq was radically changed, due to a war of invasion led by the United States of America. The democratic system was adopted as an alternative to the totalitarian system. The free market economy was applied after it was a socialist economy, although the democratic system is a model for political stability, but what Iraq witnessed is the continuation of political instability. Iraq turned into a fragile state during the years from 2003 to 2020. Urgent democracy created political instability. Political instability in Iraq had a negative impact on economic growth, despite the availability of huge oil resources, revenues and human capital, all economic indicators declined negatively and significantly. From a business perspective, we studied the impact of the invasion on the political stability of Iraq, we found that it led to negative outcomes on the political economy in Iraq, furthermore the repercussions of the new political system were social fragmentation, sectarian and ethnic forms, it spawned a civil wars and armed militias. Political and economic instability, the growth of militias and internal conflicts, led to the weakness of the security apparatus in Iraq. The result was the occupation of Iraq by ISIS in 2014. The study methodology included a literature review, economic indicators analysis and private interviews with the elite.