Toplumsal cinsiyet tutumları ve duygu düzenleme güçlüğü ile psikolojik belirtiler arası ilişkinin benlik kurguları çerçevesinde incelenmesi
The relationship between gender role attitudes, difficulties in emotion regulation and psychological symptoms: the role of self-construals
  1. Tez No: 690365
  2. Yazar: ESMA NUR BAYRAKTARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Dengeli Bütünleşme ve Ayrışma Benlik Modeli kapsamında benlik yönelimleri ve psikolojik belirtiler arası ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın diğer bir amacı ise toplumsal cinsiyet tutumları ve duygu düzenleme güçlüklerinin psikolojik belirtiler üzerindeki etkilerini benlik tiplerine göre incelemektir. Bu doğrultuda Dengeli Bütünleşme-Ayrışma Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri-Kısa Formu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) araştırmanın ölçeklerini oluşturmuştur. Uygulama sonunda yaşları 18 ile 60 arası değişen 471 katılımcı analize dahil edilmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri düzenlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre psikolojik belirtilerin kişilerarası bütünleşme ve kişisel ayrışım benlik yönelimleri ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bununla beraber, özellikle kopuk-kendileşme benlik tipine sahip olan bireylerde duygu düzenleme güçlüğünün psikolojik belirtileri yordama gücünde artış olduğu izlenmiştir. Toplumsal cinsiyet rolleri tutumuna yönelik olarak ise yalnızca somatizasyon belirtileri üzerinde etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The first purpose of the study was to examine the effects of relational and individuational self orientations on psychological symptoms. Secondly, impacts of gender roles and difficulties in emotion regulation on psychological symptoms were studied within different self-construals. To this end, Balanced Integration-Differentation (BID) Scale, Difficulties in Emotion Regulation-Brief Form (DERS-16), Gender Roles Attitude Scale and Brief Symptom Inventory (BSI) were administered. In total 471 participants whose ages differed between 18-60 were analyzed. To test the aim of the study Pearson correlation and multiple linear regression analyzes were conducted. The results showed that relational and individuational self orientations predicted psychological symptoms. It is also found that the predictive effect of difficulties in emotion regulation was diffirentiated mainly for seperated-individuation self type. However, the effects of gender roles was only visible on somatization for relational self orieantations. The result were discussed within the framework of previous studies.