Importance of central counterparty practice and management of counterparty risk with stress tests: Takasbank case
Merkezi karşı taraf uygulamasının önemi ve karşı taraf riskinin stres testleri ile yönetilmesi: Takasbank örneği
- Tez No: 690366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
The aim of this study is to explain the central counterparty practice which has gained importance with the reorganization and supervision of the financial system, especially after the 2008 global financial crisis. This study also tries to provide information about stress tests that help the counterparties to manage counterparty risk which is the most exposed risk to the central counterparties and to show test results of the 2018 Q2 stress test study of Takasbank which provides central counterparty service in the derivatives market. As a result of the stress test implemented by Takasbank, it is observed that whether total margin requirement of the two members with the highest exposure is met by the default management resources of Takasbank in case of any default in the extreme but plausible market conditions. Within the scope of stress tests, credit risk stress test consisting of base and historical event scenarios, sensitivity analysis and reverse stress test are conducted. Under the scope of the base scenario, the margin requirements to be held by the members are calculated under extreme but plausible market conditions and it is examined whether or not the resource requirement that may occur in the event of default of the 2 members with the highest risk is met with the Takasbank default management resources. In historical event scenarios, the collateral amounts required to be kept by the members are calculated by taking into consideration the periods of the most excessive index and exchange rate changes in the past periods and it is tested whether the default management resources of Takasbank are sufficient in the event of default of the 2 members with the highest risk in the market. In the sensitivity analysis, the change in the total risk of the unit change in stress conditions with the default management resources is examined. In the reverse stress test, it is examined that how many defaulted CCP members margin requirement will be met by the central counterparty default management resources during the test period. As a result of the study, it is seen that the central counterparty implementation is extremely important in order to solve the possible default situations due to the high financial fragility in developing countries such as ours and help to create healthy capital markets. Results of the second quarter of 2018 stress test show that Takasbank has enough financial resources to meet any default of two members which has the highest risk exposure in the extreme but plausible market conditions in the derivatives market.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, özellikle 2008 küresel finansal kriz sonrasında finansal sistemin yeniden düzenlenmesi ve denetlenmesi görüşünün ağır basmasının ardından önem kazanan merkezi karşı taraf uygulamasını açıklamak ve merkezi karşı tarafların en çok maruz kaldıkları risk olan karşı taraf riskinin yönetimine yardımcı olan stres testleri hakkında bilgi verip, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda merkezi karşı taraf hizmeti veren Takasbank'ın 2018 2. çeyreğe ait stres testi çalışmasının aşamaları ve test sonuçlarını göstermektir. Takasbank tarafından yapılan stres testi çalışmasının sonucunda, piyasada yaşanabilecek herhangi bir temerrüt durumunda en büyük riske sahip 2 üyenin birlikte temerrütte düşmesi halinde ortaya çıkacak teminat gereksiniminin karşılanıp karşılanmadığına bakılmaktadır. Stres testleri kapsamında baz ve tarihsel olay senaryolarından oluşan kredi riski stres testi, duyarlılık analizi ve ters stres testi çalışmaları yapılmıştır. Baz senaryo için aşırı fakat oluşması muhtemel piyasa koşulları altında üyelerin bulundurması gereken teminat düzeyleri hesaplanmakta ve hesaplama sonucunda en yüksek riske sahip 2 üyenin temerrüdü halinde oluşabilecek kaynak ihtiyacının Takasbank temerrüt yönetim kaynakları ile karşılanıp karşılanmadığına bakılmaktadır. Tarihsel olay senaryolarında ise geçmiş dönemde yaşanan aşırı endeks ve kur değişimlerinin bulunduğu dönemler dikkate alınarak üyelerin bulundurması gereken teminat miktarları hesaplanmış ve yine piyasada bulunan en büyük 2 üyenin birlikte temerrüt etmesi ortaya çıkacak kaynak ihtiyacının bankanın sahip olduğu temerrüt yönetim kaynakları ile karşılanıp karşılanmadığına bakılmıştır. Duyarlılık analizinde, stres koşullarındaki birim değişimin toplam risk tutarının temerrüt yönetim kaynakları ile karşılanma düzeyinde meydana getirdiği değişim incelenmektedir. Ters stres testinde ise temel olarak aşırı piyasa hareketleri ile birlikte ortaya çıkabilecek temerrüt durumlarında, testin yapıldığı dönemde bulunan merkezi karşı taraf temerrüt yönetim kaynaklarıyla kaç adet MKT üyesinin yaratacağı kaynak ihtiyacının karşılanabileceği incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde finansal kırılganlığın fazla olmasından dolayı olası temerrüt durumlarının çözümü ve sermaye piyasalarında güven ortamının oluşması için merkezi karşı taraf uygulamasının fazlasıyla önemli olduğu görülmektedir. 2018 2. çeyrek özelinde yapılan stres testi uygulamaları Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda Takasbank'ın aşırı piyasa hareketleri altında temerrüt edecek en büyük iki üyesinin yaratacağı toplam kaynak ihtiyacını karşılayacak düzeyde temerrüt yönetim kaynağına sahip olduğunu göstermektedir.