Tiyazolidindion türevi bileşiklerin yapısal ve elektronik parametrelerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of the structural and electronic parameters of thiazolidindione derivative compounds by density functional theory
- Tez No: 690364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alzheimer hastalığı, zihinsel işlevler ve bilişsel yeteneklerde kayba neden olan kalıcı nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmada farklı biyolojik etkinliklere sahip olan ve aynı zamanda da nörodejeneratif rahatsızlıklarda etkili olma özelliği olan tiyazolidindion türevi bazı bileşiklerin hem geometrik hem de elektronik özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi ile araştırılmıştır. Ele alınan bileşiklerin yapıları DFT/B3LYP fonksiyoneli ve 6-311G temel seti kullanılarak optimize edilmiş, yine aynı yöntemle frekans hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Elektronik özelliklerini aydınlatmak için Mulliken yükleri, sınır orbitalleri enerji değerleri, kimyasal sertlik, yumuşaklık, iyonizasyon potansiyeli, nükleofilik ve elektrofilik indeks parametreleri ele alındı. Geometrik özellikleri bağ açıları ve uzunlukları yönünden ele alındı. Sınır orbital enerji değerleri ele alındığında 33 nolu bileşiğin en aktif bileşik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a persistent neurodegenerative disease that causes loss of mental functions and cognitive abilities. In this study, both geometric and electronic properties of some thiazolidinedione derivative compounds, which have different biological activities and are also effective in neurodegenerative disorders, were investigated by density functional theory. The structures of the studied compounds were optimized using the DFT/B3LYP functional and the 6-311G basis set, and frequency calculations were performed with the same method. Mulliken charges, energy values of boundary orbitals, chemical hardness, softness, ionization potential, nucleophilic and electrophilic index parameters were discussed to elucidate their electronic properties. Geometrical properties were discussed in terms of bond angles and lengths. When the boundary orbital energies are considered, it has been determined that the compound no. 33 is the most active compound.