Tepe ağırlıklı graf çekirdeği ile nokta bulutları eşleştirmesi
3d point cloud comparison via vertex weighted graph kernel
- Tez No: 690372
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖMER AKGÜLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Gerçek dünyadaki nesnelerin üç boyutlu modellerini oluşturmak bilgisayar alanında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak, üç boyutlu modellemenin, hassas, zaman alıcı, masraflı ve zahmetli bir süreç içermesinden dolayı, yaygın. olarak kullanılması ileri düzeyde bir artış göstermemektedir. Bu çalışmada gerçek nesnelere ait üç boyutlu nokta bulutu verilerinin etkin ve hızlı bir şekilde tespiti ve sınıflandırılması için çok ölçekli tepe ağırlıklı graf çekirdeği kullanılmıştır Çalışmamızda ele aldığımız 27 nesne için nokta bulutları oluşturulmuştur. Nokta bulutları için k- nn grafları oluşturulup, Laplacian matrisinin özdeğerlerini kullanarak tanımladığmız çok ölçekli tepe ağırlıklı graf çekirdeği tanımlanmıştır. Tanımladığımız graf çekirdeği ile nokta bulutları hakkında hızlı ve detaylı bir sınıflandırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Creating three-dimensional models of objects in the real world has an important place in the computer vision field. However, the widespread use of three-dimensional modeling does not increase at an advanced level because it involves a sensitive, time consuming, costly and laborious process. In this study, a multi-scale vertex-weighted graph kernel is used for the fast and efficient detection and classification of three-dimensional point cloud data of real objects. Point clouds were formed for the 27 objects in this study. For point clouds, k-NN graphs are formed and the multi-scale vertex-weighted graph kernel is defined by using the eigenvalues of the Laplacian matrix. A fast and detailed classification is made about point clouds with the graph kernel function we have defined.