Subklinik hipotiroidili hastalarda serum chemerin ve SFRP5 düzeyleri
- Tez No: 690393
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRŞEN BİLGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid fonksiyon bozukluklarının birçok hastalığın patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Hipotiroidi, metabolik sendrom ve parametreleriyle ilişkili bulunmuştur. Subklinik hipotiroidi hastalığı klinik hipotiroidi hastalığının ilk aşamasını oluşturması sebebiyle bu hastalığın temelinde yatan mekanizmaları araştırmak önem arz etmektedir. Klinik araştırmalar, tiroid bozukluklarına eşlik eden bazı adipokin seviyelerinde değişiklik olduğunu ortaya koymaktadır. Chemerin ve Sfrp5 yeni adipokinler olup tiroid hormonları ile ilişkisi net olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada chemerin ve Sfrp5'in subklinik hipotiroidi ve metabolik sendrom parametreleriyle ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ünitesine Haziran 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran, 46 subklinik hipotiroidi teşhisi konan ancak tedavisine başlanmamış hasta grubu ve 49 sağlıklı kontrol grubunda serum chemerin, Sfrp5, LDL, total kolesterol, trigliserid, HDL, insülin, glukoz, HOMA-IR, sistolik-diastolik kan basıncı, bel çevresi, VKİ ölçülmüştür. İnflamasyon, gebelik, kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, hipertansiyon, akut ve kronik karaciğer hastalığı, anti inflamatuar ilaç kullanımı dahil edilmeme kriteri olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Subklinik hipotiroidili hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre serum chemerin düzeyleri yüksek, Sfrp5 düzeyleri ise daha düşük olmasına rağmen istatistiksel olarak bir fark bulunamamıştır. Serumda çalışılan diğer parametreler incelendiğinde de gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Hem subklinik hipotiroidi grubu hem de çalışma grubu total olarak değerlendirildiğinde chemerin ile çalışmamızın diğer araştırma parametresi olan Sfrp5 düzeyi arasında pozitif korelasyon elde edilmiştir ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sfrp5'in diğer parametrelerle korelasyonu subklinik hipotiroidi grubu ve kontrol grubu birlikte değerlendirildiğinde; LDL kolesterol, total kolesterol, trigliserid, VKİ, diastolik kan basıncı, sistolik kan basıncı ve bel çevresi değerleri ile istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon tespit edilmiştir. Subklinik hipotiroidi grubunda Sfrp5 ile metabolik sendrom parametreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Tartışma ve Sonuç: Subklinik hipotiroidide proinflamatuar chemerin proteininin yüksek, anti-inflamatuar Sfrp5 proteininin düşük olması bu iki proteinin hastalıkla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmaya katılan hastalar hafif subklinik hipotiroidili oldukları için istatistiksel olarak fark çıkmamıştır ve inflamasyonun ileri boyutta olmadığını göstermektedir. İki protein arasındaki pozitif korelasyon ise neden sonuç ilişkisi bulunabileceğini göstermektedir. Ayrıca Sfrp5'in subklinik hipotiroididen bağımsız olarak metabolik sendrom parametreleri ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that thyroid dysfunctions play a role in the pathogenesis of many diseases. Hypothyroidism has been associated with metabolic syndrome and its parameters. Since subclinical hypothyroid disease constitute the first stage of clinical hypothyroid disease, it is important to investigate the underlying mechanisms of these disease. Clinical studies reveal changes in the levels of some adipokines that accompany thyroid disorders. Chemerin and Sfrp5 are new adipokines and their relationship with thyroid hormones is not clearly known. In this study, the relationship of chemerin and Sfrp5 with subclinical hypothyroidism and metabolic syndrome parameters were investigated. Methods: Serum chemerin, Sfrp5, LDL, total cholesterol, triglyceride, HDL, insulin, glucose, HOMA-IR, systolic-diastolic blood pressure, waist circumference and BMI were measured in 46 patients who were diagnosed with subclinical hypothyroidism but did not start treatment, and 49 healthy control groups applying to the Endocrinology and Metabolism Unit of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between June 2020-April 2021. Inflammation, pregnancy, chronic renal failure, diabetes mellitus, hypertension, acute and chronic liver disease, antiinflammatory drug use were accepted as exclusion criteria. Results: Although serum chemerin levels were higher and Sfrp5 levels were lower in the subclinical hypothyroid patient group compared to the healthy control group, no statistical difference was found. When the other parameters studied in the serum were examined, no significant difference was found between the groups. When both the subclinical hypothyroidism group and the study group were evaluated in total, a positive correlation was obtained between chemerin and the Sfrp5 level, which is the other research parameter of our study, and it was found to be statistically significant. When the correlation of Sfrp5 with other parameters was evaluated together in the subclinical hypothyroidism group and the control group; A statistically significant negative correlation was found with LDL cholesterol, total cholesterol, triglyceride, BMI, diastolic blood pressure, systolic blood pressure and waist circumference values. There was no significant relationship between Sfrp5 and metabolic syndrome parameters in the subclinical hypothyroidism group. Discussion: The fact that proinflammatory chemerin protein is high and antiinflammatory Sfrp5 protein is low in subclinical hypothyroidism suggests that these two proteins may be associated with the disease. Since the patients participating in the study had mild subclinical hypothyroidism, there was no statistical difference and it shows that the inflammation is not advanced. The positive correlation between the two proteins shows that a cause and effect relationship can be found. In addition, it is thought that Sfrp5 may be associated with metabolic syndrome parameters independently of subclinical hypothyroidism