Subklinik hipotiroidili ve subklinik hipertiroidili hastalarda adipokinlerin ve ateroskleroz ilişkili parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of adipokines and aterosclerosis related parameters in patients with subclinic hypothyroidisim and subclinic hypertyroidisim
- Tez No: 611670
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tiroid fonksiyon bozukluklarının birçok hastalığın patogenezinde rol oynadığı ve kardiyovasküler hastalık ve mortalite artışı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Subklinik tiroid hastalıkları klinik tiroid hastalıklarının ilk aşamasını oluşturması sebebiyle bu hastalıkların temelinde yatan mekanizmaları araştırmak önem arz etmektedir. Klinik araştırmalar, tiroid bozukluklarına eşlik eden bazı adipokin seviyelerinde değişiklik olduğunu ortaya koymaktadır. Chemerin ve vaspin yeni adipokinler olup tiroid hormonları ile ilişkisi net olarak bilinmemektedir. Subklinik tiroid hastalıklarında serum okside LDL, total antioksidan kapasite, IL-10 düzeylerinin ve ABI değerlerinin nasıl değiştiği tartışmalıdır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ünitesine Ekim 2017-Ağustos 2018 tarihleri arasında başvuran, 38 subklinik hipertiroidi ve 31 subklinik hipotiroidi teşhisi konan ancak tedavisine başlanmamış hastalarda ve 44 sağlıklı kontrolde serum chemerin, vaspin, IL-10, okside LDL, TAK düzeyleri ve ABI ölçülmüştür. Subklinik hipotiroidili hastalarda serum chemerin düzeyleri sağlıklı kontrole ve subklinik hipertiroidili hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Subklinik hipertiroidili hastaların chemerin ve vaspin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulunmuştur. Subklinik hipotiroidili ve subklinik hipertiroidili hastalarda serum vaspin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ateroskleroz ilişkili parametler olan IL-10 düzeyleri subklinik hipertiroidili hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük; TAK düzeyleri ise subklinik hipotiroidili hastalarda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Okside LDL düzeyleri ve ABI bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak subklinik hipertiroidide serum chemerin düzeylerinde azalma, subklinik hipotiroidi ve subklinik hipertiroidide serum vaspin düzeylerinde azalma olmuştur. Aterosklerotik parametreler bakımından antioksidan savunma subklinik hipotiroidide artış gösterirken, antiinflamatuvar olan IL-10 subklinik hipertiroidide düşmüştür. Yapılacak daha kapsamlı çalışmalar ışığında yeni adipokinler olan chemerin ve vaspinin subklinik tiroid hastalıklarında birer biyobelirteç olarak aday olabileceklerini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Thyroid dysfunction is known to play a role in the pathogenesis of many diseases and is associated with increased cardiovascular disease and mortality. Since subclinical thyroid diseases constitute the first stage of clinical thyroid diseases, it is important to investigate the underlying mechanisms of these diseases. Clinical investigations have revealed changes in some adipokine levels associated with thyroid disorders. Chemerin and vaspin are new adipokines and their relationship with thyroid hormones is not clear. It is controversial how serum oxidized LDL, total antioxidant capacity, IL-10 levels and ABI values change in subclinical thyroid diseases. Serum chemerin, vaspin, IL-10, oxidized LDL, TAC levels and ABI were measured in patients who were admitted between October 2017 and August 2018 to the Endocrinology and Metabolism Unit of Gazi University Medical Faculty Hospital, who were diagnosed with 38 subclinical hyperthyroidism and 31 subclinical hypothyroidism but were not started treatment and 44 healthy controls. Serum chemerin levels were significantly higher in patients with subclinical hypothyroidism compared to healthy controls and patients with subclinical hyperthyroidism. Chemerin and vaspin levels of subclinical hyperthyroid patients were significantly lower than the control group. Serum vaspin levels were significantly lower in patients with subclinical hypothyroidism and subclinical hyperthyroidism than in the control group. IL-10 levels, which are atherosclerosis-related parameters, were significantly lower in subclinical hyperthyroid patients compared to the control group; TAC levels were higher in patients with subclinical hypothyroidism than in the control group. There was no significant difference between the groups in terms of oxidized LDL levels and ABI. As a result, serum chemerin levels decreased in subclinical hyperthyroidism, serum vaspin levels decreased in subclinical hyperthyroidism and subclinical hyperthyroidism. In terms of atherosclerotic parameters, antioxidant defense increased in subclinical hypothyroidism, whereas IL-10, which is antiinflammatory, decreased in subclinical hyperthyroidism. In the light of more comprehensive studies, we think that the new adipokines chemerin and vaspine may be candidates for biomarkers in subclinical thyroid diseases.