The analysis of bullwhip effect on a multi-echelon closed-loop supply chain with orbit size-dependent return flows
Kullanımdaki ürün sayısına bağlı geri dönüş akışı olan çok katmanlı kapalı döngü tedarik zincirinde kamçı etkisinin analizi
  1. Tez No: 690413
  2. Yazar: CAN AYTÖRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ürün kurtarmayı faydalı bir iş seçeneği olarak gören şirketler, operasyonel süreçlerini optimize ederek ve devlet düzenlemelerine uyarak daha rekabetçi bir konumda yer alırlar. Ancak, geri dönüşlerin zamanlaması, miktarı ve kalitesindeki belirsizlik, çok katmanlı kapalı döngü tedarik zincirlerinde çeşitli zorluklara yol açmaktadır. Bu çalışmada, tek tip ürün talebinin, yeni ürünler üreterek ve kullanılmış geri dönen ürünleri yeniden üreterek karşılandığı bir hibrit üretim sisteminde periyodik inceleme (r,S) altında analiz edilmektedir. Hibrit tedarik zincirlerinde envanter yenileme sisteminin verimli kullanımı özellikle önemlidir çünkü bu tür sistemlerde, belirsizliğin daha yüksek olması nedeniyle varyans geleneksel tedarik zincirlerinden daha yüksek gözlemlenir. Katmanlar arası yukarı yönde verilen siparişler, artan sipariş değişkenliği veya başka bir deyişle kamçı etkisi potansiyeline sahiptir. Hibrit sistemlerde hedef, ömrü biten ürünleri toplama kanalları aracılığıyla sisteme geri kazandırmaktır. Hatalı geri dönüş tahmini, tüm katmanlar arasında kademeli bir varyans artışına yol açtığından, geri dönüşlerin doğru tahmini kritiktir. Mevcut literatürden farklı olarak, talep ve dönüşlerin ilişkili olduğunu varsayıyoruz ve geri dönüş oranını; kullanımdaki ürünün sayısının, beklenen ömrünün ve geri dönme olasılığının bir fonksiyonu olarak tanımlıyoruz. Daha sonra, kullanımdaki ürün sayısı bilgisi altında geri dönüşleri öngören yeni bir metot geliştirerek çevresel faktörler (örn., inceleme süreleri, geri dönüş olasılıkları ve ortalama ürün ömrü) altında kamçı davranışını inceliyoruz. Böylece, kullanımdaki ürün sayısı bilgisinin değerini düzenli ve anlık talep yapısı altında değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
Companies that embrace product recovery as a beneficial business option are more competitive, better compliant with government regulations, optimizing their operational processes, and efficiently balancing their return flows. However, uncertainty in timing, quantity, and quality of returns leads to various difficulties particularly in multi-echelon closed-loop supply chains. In this study, a multi-echelon hybrid production system with return flows where a single type of product demand is met by manufacturing new products and remanufacturing returned cores is analyzed under the periodic review (r,S). The efficient use of inventory replenishment systems in hybrid supply chains is particularly important as the variance of such systems is higher than traditional supply chains due to a higher level of uncertainty. Orders placed upstream have the potential of increasing order variability or namely, the bullwhip effect. In hybrid systems, the main goal is to bring the products in use (i.e., orbit) back to the system through collection channels. Accurate prediction of returns is key as incorrect estimation leads to a gradual increase in variance. Unlike most existing literature, we assume that demands and returns are correlated and define the return rate as a function of the number of products in use \textit{viz.} orbit size, the expected lifetime of a single product in orbit, and the probability of return to the reverse supply chain at the end of use. Then, we propose a new method to foresee the returns under the orbit size knowledge and examine the bullwhip behaviour under environmental factors (e.g., review periods, return probabilities, and average product lifetime). Thus, we evaluate the value of orbit size information under stationary and impulse demand.