Uluslararası dağıtım sistemlerinde sipariş için üretim ve ikmal yapılarına ilişkin kamçı etkisinin dinamik simülasyon ile analizi
Analysis of the bullwhip effect of make-to-order and replenishment structures in international distribution systems by dynamic simulation
  1. Tez No: 293731
  2. Yazar: BURAK KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, dinamik simülasyon ile sipariş için üretim ve ikmal yapılarına ilişkin kamçı etkisi uluslararası dağıtım sistemlerinde incelenmiştir. Sipariş için üretim sisteminde tersine kamçı etkisi gözlemlenmiş ve ilk giren siparişin ilk servis edildiği politika ile siparişlerin havuzlandığı politika mukayese edilmiştir. Deney sonucunda sevkiyat aşamasındaki belirsizliklerin sistemi domine ederek arz bazlı hale dönüştürdüğü, ve bu belirsizlik durumunda siparişlerin havuzlandığı yapının daha iyi sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. Sevkiyata ilişkin belirsizliklerin elimine edilmesi durumunda ise ilk gelen siparişin ilk servis edildiği yapı daha iyi sonuçlar vermektedir. Ayrıca talep tahminine dayalı stok için üretim yapan bir sistemde ikmal politikasının uygulanması durumunda sistemin kamçı etkisi davranışı göstereceği ortaya konmuş, kompozit bir model önerilerek ikmal parametrelerinin kamçı ve elde bulundurulan stok miktarını doğrudan etkiyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bullwhip phenomenon of make-to-order and replenishment structures has been analyzed by dynamic simulation in international distribution systems. Reverse bullwhip effect has been observed in a make-to-order system in which first-come-first-served and order pooling policies have been compared. It is stated that uncertainties at shipment level are dominating the system and transforming it into a supply-driven form, while order pooling policy has been demonstrating better results in this structure. After eliminating the uncertainties at the shipment phase, first-come-first-served policy outperforms the pooling policy. In addition, it is stated that applying replenishment policy in a make-to-stock system based on demand forecasts creates bullwhip. A composite model is proposed, and replenishment parameters are observed to have a direct effect on the bullwhip as well as the average stock quantity.