Location selection of hydrogen refuelling stations
Hidrojen yakıt ikmal istasyonlarının yer seçimi
- Tez No: 690423
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ, DOÇ. DR. MEHMET GÜRAY GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde kullanılan enerji kaynakları gelecek talebini karşılamak için yetersiz kalacak ve bu durumdan ulaşım sektörü de etkilenecektir. Bu nedenle araştırmacılar alternatif enerji kaynağı arayışına girmişlerdir. Sahip olduğu avantajlar sayesinde hidrojen enerjisi bu alternatiflerden birini oluşturmaktadır. Araçlarda da yakıt olarak da kullanılabilen hidrojen, elektrikli araçlarla birlikte önemli bir alternatifi oluşturmaktadır. Sahip olduğu altyapı avantajları sayesinde elektrikli araçlar daha önce piyasaya çıkmış ve bu nedenle günümüzde daha fazla satış oranına sahiptir. Ancak hidrojen teknolojisinin gelişmesi ve maliyetlerinin azalmasıyla birlikte hidrojenli araçlarında da piyasada yerini alacağı düşünülmektedir. Ülkelerin hidrojen enerjisinin geliştirilmesine yönelik destek programları yayınlaması ve otomobil sektöründe önemli paya sahip olan firmaların hidrojenli araç modelleri çıkarmaları bu durumu desteklemektedir. Ancak hidrojenli araçların yaygınlaşabilmesi için hidrojen dolum istasyonlarının sayısının artması gerekmektedir. Elektrikli araçlar pil dolumlarını ev gibi noktalarda yapabilmekte bu da dolum istasyonun açılması zorunluluğu ortadan kaldırmaktadır. Ancak hidrojenli araçların yakıt alabileceği hidrojen dolum istasyonlarının açılması zorunludur. Bu zorunluluk hidrojen dolum istasyonlarının nereye açılacağı sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasında hidrojen dolum istasyonlarının yerlerinin belirlenmesi incelenmektedir. Bu kapsamda İstanbul'da açılacak hidrojen dolum istasyonlarının yerleri önerilen çok dönemli p-medyan modeli kullanılarak belirlenmiştir. Gelecek talebinin belirlenmesi için ilçelerin gelişmişlik indeksleri kullanılarak talep noktalarının hidrojen teknolojisine adaptasyonu dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ilk periyotlarda merkezde açılan hidrojen dolum istasyonlarının 30 yıllık planlama döneminin son periyotlarına gelindiğinde il geneline yayıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy resources used today will not be sufficient to fulfil the future demand and the transportation sector will also be affected. Researchers, therefore, study alternative energy sources. Through its advantages, hydrogen energy constitutes one of these alternatives. Hydrogen, which can be used as fuel in vehicles, constitutes an important alternative with electric vehicles for the future. Through its infrastructure advantages, electric vehicles have been on the market before and therefore have a higher rate of sales today. However, with the development of hydrogen technology and the reduction in its costs, it is foreseen that hydrogen vehicles will take their place in the market. This situation is promoted by the countries' support programs published for the development of hydrogen energy, and hydrogen fuel cell vehicle (HFCV) produced by the companies that have an important share in the automobile industry. However, in order for HFCV to become widespread, the number of hydrogen refuelling stations (HRSs) should increase. Electric vehicles can recharge their batteries at points such as homes, which eliminates the need to open a dedicated charging station. However, it is compulsory to open HRSs, where HFCVs can be fuelled. Therefore it is critical to locate HRS. In this thesis, we aim to determine the locations of the HRSs. In this context, the locations of HRSs to be opened in Istanbul are determined using a multi-period p-median model. In order to determine the future demand, the adaptation of demand points (i.e., neighbourhoods) to hydrogen technology is taken into account by using the development indexes of the districts. According to the results, it is observed that in the first periods, the HRSs are opened in the center and they are spread throughout the city in the later periods of a 30-year planing horizon.