Analysis of location selection criteria for sustainable design of biomass to energy conversion plants: A fuzzy cognitive mapping based approach
Biyokütle-enerji dönüşümü tesislerinin sürdürülebilir tasarımı için lokasyon seçimi kriterlerinin analizi: Bulanık bilişsel haritalama tabanlı bir yaklaşım
  1. Tez No: 618979
  2. Yazar: MERVE ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YILMAZ BALAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Biyokütle, yaşayan veya yakın zamanda yaşamış olan organizmalardan elde edilen tüm fosil olmayan biyolojik malzemelerin genel adıdır. Biyokütlenin yapısı karbon, azot, hidrojen ve oksijenin karışımından oluşur. Küresel ısınma, kirlilik ve yenilenemeyen kaynakların hızla tükenmesi günümüzde çözülmesi gereken konulardır. Biyokütle, farklı dönüşüm yöntemleri kullanarak ısı, elektrik ve yakıt üreten yenilenebilir bir enerji kaynağıdır, bu nedenle biyokütle bu sorunlara çözüm üretmek için organik bir alternatiftir. Yanma, gazlaştırma, piroliz gibi termokimyasal dönüşüm teknolojileri ile anaerobik sindirim ve fermantasyon gibi biyokimyasal dönüşüm teknolojileri biyokütleden enerji elde etmek için sıklıkla kullanılan yöntemlerdir. Tez, sürdürülebilir bir biyokütle tedarik zincirini güçlendirmek için biyokütleden enerji elde eden santrallerin konum seçimine odaklanmaktadır. Yer seçimi problemi ekonomik, çevresel, sosyal ve teknik karar faktörlerini içerir. Bu tezde, bu karar faktörleri arasındaki ilişkiyi kurmak için Bulanık Bilişsel Haritalama (BBH) Yöntemi kullanılarak bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Tezin başında karar faktörleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için biyokütle tedarik zinciri konusu uzmanları ile yüz yüze görüşülerek veri toplandığı bir ön çalışma yürütülmüştür. Uzman görüşlerinden elde edilen bulgular, MATLAB tabanlı bir FCM karar destek algoritmasında çözülmüştür. Tez sonunda, karar faktörleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için senaryo analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomass is the common name of all non-fossilized biological material procured from living or recently living organisms. The structure of biomass consists mix of carbon, nitrogen, hydrogen, and oxygen. Global warming, pollution and the rapid depletion of non-renewable resources are the issues that need to be solved today. Biomass is a renewable energy source which generates heat, electricity and fuel using different conversion methods therefore biomass is an organic alternative to provide solutions to these problems. Thermochemical conversion technologies such as gasification, pyrolysis and biochemical conversion technologies such as anaerobic digestion, fermentation are used to procure bioproduct from biomass. The thesis focuses on the location selection for a biomass to energy plants to enhance a sustainable biomass supply chain. The type of location selection problem includes economic, environmental, social and technical decision factors. Within the scope of this thesis, a decision support system has been developed by using Fuzzy Cognitive Mapping method (FCM) to establish the relationship between these decision factors. A preliminary thesis was conducted in which biomass supply chain experts are interviewed to reveal the relationship between decision factors. The findings obtained from expert opinions were solved in a MATLAB based FCM decision support algorithm. At the end of the thesis, scenario analysis is conducted in order to better understand the relationship between decision factors.