Modification of polypropylene by free radical grafting
Polipropilenin serbest radikaler aşılama yöntemi ile modifikasyonu
- Tez No: 690429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Polipropilen (PP) pazarı, iyi mekanik özellikleri, mükemmel kimyasal direnci ve düşük maliyetli üretimi sayesinde dünya çapında ikinci en büyük polimer işini oluşturmaktadır. Polipropilenin cazip özellikleri temel olarak onun sterospesifikliğine bağlıdır. Ziegler-Natta katalizörleri ile yüksek izotaktisite indeksleri ile üretilebilen izotaktik polipropilen (iPP), ticari bir öneme sahiptir. Ancak iPP üretimi sırasında yan ürün olarak düzensiz yapıdaki ataktik polipropilen (aPP) üretilir. Yan ürün olarak elde edilen aPP, genellikle düşük moleküler ağırlığa sahiptir ve büyük ölçüde amorftur. aPP'nin düşük termal kararlılığa ve zayıf mekanik özelliklere sahip olması onun endüstriyel atık olarak görülmesine neden olmaktadır ve uygulama alanları oldukça sınırlıdır. Bu çalışma kapsamında, bu endüstriyel atığı katma değerli bir ürüne dönüştürmek için aPP serbest radikaler aşılama yöntemi ile modifiye edilmiştir. Poliolefinler üzerine fonksiyonel monomerlerin serbest radikaler aşılama yöntemi ile eklenmesi, poliolefinlerin modifikasyonu için yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Poliolefinlerin fonksiyonelleştirilmesi onların mühendislik polimerleriyle uyumluluklarını iyileştirebilir. Böylece, modifiye edilmiş poliolefinlerin polimer karışımlarına ve kompozitlerine katılımları sağlanabilir. Bununla birlikte, serbest radikal aşılama sırasında, amaçlanan aşılama reaksiyonu, zincir kırılımı, çapraz bağlanma ve monomerin homopolimerizasyonu gibi yan reaksiyonlar ile yarışmaktadır. Bu çalışma kapsamında, maleik anhidritin ve bir türevinin aPP üzerine aşılama reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon parametrelerinin ve koşullarının aşılama verimine etkisi ve nihai polimer özelliklerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polypropylene (PP) market forms the second largest polymer business worldwide owing to its good mechanical properties, excellent chemical resistance and low-cost production. These attractive properties of PP are mainly dependent on its stereospecificity. Isotactic polypropylene (iPP), which can be produced by Ziegler-Natta catalysts with high isotacticity indices, has a commercial significance. However, atactic polypropylene (aPP) which has a lack of order is produced as a byproduct during iPP manufacturing. In general, aPP obtained as a byproduct has a low molecular weight, and it is essentially amorphous. Since aPP has low thermal stability and poor mechanical properties, it is considered an industrial waste, and application fields are limited. In this study, aPP was modified by free radical grafting technique to obtain value-added material from this industrial waste. Free radical grafting of functional monomers onto polyolefins is a widely practiced method for modification of polyolefins. The functionalization of polyolefins can improve their compatibility with engineering polymers. In this way, the incorporation of modified polyolefins into polymer blends and composites can be achieved. However, during free radical grafting, the desired grafting reaction competes against side reactions including homopolymerization of the monomer, chain scission and crosslinking. Within the scope of this study, grafting reactions of maleic anhydride and its derivative onto aPP were carried out in both solution and melt. The effect of reaction parameters and conditions on grafting yield and its effect on final polymer properties were investigated.