Avrupa uluslararası toplumu ve sığınmacı tartışması: Avrupa Birliği örneği
European international society and asylum seeker discussion: The case of European Union
  1. Tez No: 690459
  2. Yazar: AYŞEGÜL BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Uluslararası toplum kuramını konu edinen teorik tartışmaların önemli başlıklarından biri kültürel ortaklığa duyulan ihtiyaç meselesidir. Avrupa bütünleşmesi bağlamında konuyu ele alan bazı kuramcılar ortak çıkarların, paylaşılan norm ve kuralların uluslararası topluma üyelik için yeterli olduğunu savunurken diğerleri ortak bir kültürel geçmişe sahip olmanın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada Suriyeli sığınmacılar meselesinin Avrupa bütünleşmesine dair sözü edilen tartışmayı hangi yönde etkilediği sorusu üzerinde durulmaktadır. Suriyeli sığınmacılar meselesinden önce Avrupa Birliği'nin kültürel ortaklık tartışması dört vaka üzerinden incelenmiştir: Orta ve Doğu Avrupa genişlemesi, aday ülke Türkiye'nin Birliğe üyeliği, Birlik sınırları içerisinde yaşayan göçmenler ve BREXIT. İlk iki vaka Avrupa uluslararası toplumunun sınırlarını yatay bağlamda genişletmesi ile ilgili iken son iki vaka Avrupa uluslararası toplumunun derinleşmesi (dikey genişlemesi) ile ilgilidir. Bu karşılaştırmalı vaka analizinden sonra Avrupa uluslararası toplumunun seçilmiş temsilcilerine ev sahipliği yapan Avrupa Parlamentosunun zabıtlarına geçmiş olan Suriyeli sığınmacılarla ilgili açıklamalar eleştirel söylem analiz yöntemlerinden biri olan söylemsel-tarihsel yaklaşım ile incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda ortaya çıkan bulgular; Orta Çağ Avrupa'sı analojisi, normatif Avrupa söylemi, Birliğin çözülmesi endişesi, müreffeh Avrupa'nın sömürülmesi iddiası, Birliğin İslamlaşması kaygısı, duvar metaforu, Hristiyanların sığınabileceği bir mekân tasavvurudur. Bu bulgular şunu göstermektedir: Müslüman sığınmacılara karşı Avrupalı politikacılar tarafından kriz atmosferinde ötekileştirici bir dil kullanılırken kültürel ve dinî ortaklığı esas alan bir söylem geliştirme stratejisiyle Avrupalı kimliği yeniden inşa edilmektedir. Bu sebeple Avrupa bütünleşmesi için ortak normlar ve kuralların yanında kültürel ortaklığın da önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the key topics of theoretical discussions on the concept of international society is the need for cultural commonality. In the context of European integration, some of the theorists addressing the issue consider common interests, shared norms and rules as sufficient for membership in the international society, while others have stressed the importance of having a common cultural background. This study focuses on the question of how the issue of Syrian asylum seekers affects this long debate. Before the case of the Syrian asylum seekers, four cases will be analyzed through the issue of cultural commonality of the European Union: the Central and Eastern enlargement, the membership of the candidate Turkey, migrants within the borders of the Union and BREXIT. The former two cases are about the horizontal enlargement of the borders of the Union and the latter two cases are about the deepening (vertical enlargement) of the Union. After this comparative case study, the produced statements on Syrian asylum seekers in the minutes of the European Parliament, which hosts elected representatives of the European international society, will be analyzed through discourse-historical approach, one of the methods of critical discourse analyses. The findings are: Analogy of Medieval Europe, Normative European Discourse, Concern for the Dissolution of the Union, Concern for the Islamization of the Union, The Wall Metaphor, Dream of where Christians Can Take Refugee. The findings suggest that the European identity is being re-produced on a discourse strategy based on cultural and religious commonality within the crisis atmosphere where Muslim refugees are excluded in a marginalizing (othering) language. Cultural commonality, therefore, has a significant role in the context of the European integration as well as common norms and rules.