Trabzon ili Maçka ilçesi'nde ORKÖY tarafından verilen kredilerinin uygulama sonuçlarının araştırılması
Research of implementation results of credits given by ORKÖY in Maçka district, Trabzon
  1. Tez No: 690460
  2. Yazar: YAĞMUR AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVLET TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'nin kırsal alan nüfusunun yaklaşık %29'unu oluşturan orman köylüleri, sosyoekonomik açıdan ülkemizin en geri kalmış kesimini oluşturmaktadır. Orman köylülerinin karşılaştıkları sosyal, kültürel ve ekonomik olumsuzluklardan dolayı yaşadıkları bölgelerin yakınında bulunan orman kaynakları üzerindeki baskıları da artmaktadır. Bu nedenle orman köylülerinin sorunlarını gidermek, ormana olan baskılarını azaltmak ve orman köylerini kalkındırmak için çeşitli kuruluşlar çaba göstermektedir. Bu kuruluşların başında ise Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Köy İlişkileri Daire Başkanlığı (ORKÖY) bulunmaktadır. ORKÖY, orman köylülerinin orman kaynaklarına olan bağımlılıklarını azaltmak ve ormana olan baskılarını ortadan kaldırmak için sosyal ve ekonomik nitelikli projeleri uygulamaya koymaktadır. Bu çalışmada amaç, Trabzon İli Maçka İlçesinde ORKÖY tarafından 2008-2018 yılları arasında verilen sosyal ve ekonomik nitelikli kredilerin uygulama sonuçlarının araştırmak ve gerekli çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma kapsamında Maçka İlçesi'ne bağlı 9 orman köyünde 158 adet orman köylüsü ile yüz yüze görüşme yoluyla veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda verilen ORKÖY kredilerinin orman köylerindeki yaşam koşullarını iyileştirdiği ancak ekonomik açıdan yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda araştırma bölgesinin fiziksel özelliklerine ve orman köylüsünün taleplerine uygun projeler geliştirilip projelerle elde edilen ürünlerin değerlendirilmesi için örgütlenmenin teşvik edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest villagers, constituting approximately 29 percent of Turkey's rural population, are comprised the most backward section of the national population in terms of socio-economics. Due to the social, cultural and economic difficulties faced by forest villagers, their pressures on forest resources near the their neighborhood are also increasing. Therefore, various institutions make efforts in order to solve the problems of forest villagers, reduce their pressures on forests and develop the forest villages. At the first of these organizations is the Head of Department of Forestry and Village Relations (ORKÖY) under the Ministry of Agriculture and Forestry. ORKOY makes applicable the social and economic quality projects in order to reduce the forest villagers' dependence on forest resources and eliminate their pressure on the forest.This study aims to investigate the application results of the social and economic credits given by ORKÖY between 2008 and 2018 in the Maçka District of Trabzon Province and provide essential solution suggestions. Within the scope of the study, data was gathered by means of questionnaires with forest villagers in 9 forest villages of Maçka District. As a result of the research, it was determined that although the ORKOY credits provided improved the living conditions in the forest villages, the credits were insufficient economically. In this context, it is suggested to encourage the organizations with the aim of developing projects suitable for the physical characteristics of the research area and the demands of the forest villagers and evaluating the products obtained from the projects.