Genç erişkin kardiyopulmoner bypass hastalarında medial-olivokoklear(MOC) refleks cevapları
Medial-olivocochlear (MOC) reflex responses in young adult cardiopulmonary bypass patients
  1. Tez No: 690512
  2. Yazar: AHMET GÖRKEM NASANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kulak Burun ve Boğaz, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Koroner hastalıklarda revaskülarizasyon ihtiyacına gereksinim duyulan hastalarda kardiyopulmoner bypass cerrahisi uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı kardiyopulmoner bypass cerrahisi uygulanan hastaların medial-olivokoklear refleks (MOC) cevaplarının cerrahi öncesi ve sonrası karşılaştırılarak etkilenme düzeylerinin belirlenmesidir. Bu çalışmaya 40'ı koroner arter bypass (KAB) ameliyatı olan, 40'ı herhangi bir kalp damar hastalığı olmayan birey katılmıştır. KAB ameliyatı olan hastalara ameliyat öncesinde ve sonrasında timpanometri, safses odyometrisi, transient otoakustik emisyon (TEOAE), ve supresyonda emisyon testleri yapılmıştır. Cerrahi öncesi ve sonrası sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass surgery is performed in patients who need revascularization in coronary diseases. The aim of this study is to compare the medial-olivocochlear reflex (MOC) responses of patients who underwent cardiopulmonary bypass surgery before and after surgery and to determine their level of influence. In this study, 40 individuals who had coronary artery bypass (CAB) surgery and 40 did not have any cardiovascular disease participated in this study. Preoperative and postoperative tympanometry, pure tone audiometry, transient otoacoustic emission (TEOAE), and emission tests in suppression were performed on patients who had CAB surgery. The results before and after surgery were statistically analyzed.