Çocukluk çağında idiopatik trombositopenik purpurada spesifik immün sistem ve sitokinler
  1. Tez No: 69052
  2. Yazar: SEVCEN ALINÇ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma trombositopenik dönemdeki akut ve kronik ITP'li hastalarda immün sistem ve sitokinleri incelemek amacıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı'nda izlenen ve yeni başvuran 18 akut, 13 kronik ITP'li hasta ve 14 sağlıklı çocukta yapıldı. Hasta gruplarında hematolojik parametrelerden ortalama trombosit sayısı belirgin düşük bulundu (pO.001). Koagülasyon testleri de trombositopeni ile uyumlu; kanama zamanı ve pıhtı retraksiyonu ortalama değerleri uzun idi (pO.001). Hasta gruplarında sedimantasyon, C3, C4 ortalama değerleri kontrol gruplarından daha yüksek, ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Akut ITP ile kontrol grubu arasında tüm serum immünglobulinleri açısından anlamlı fark yokken, kronik ITP grubunda IgE ve IgG ortalama değerleri kontrol grubuna göre yüksek bulundu, fark istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SPECIFIC IMMUNE SYSTEM AND CYTOKİNES IN IDIOPATHIC THROMBOCYTOPENIC PURPURA IN CHILDHOOD This study was performed to investigate the specific immune system and cytokines in acute and chronic TCP. 18 patients with acute TCP, 13 patients with chronic ITP and 14 healthy children were included in the study who were attending the follow up clinics in Pediatric Hematology-Oncology Department, Faculty of Medicine in Çukurova University In the patient groups platelet count found significantly low (p0.05).