Çocuklarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılığı ve pnömokoklarda penisilin direncinin saptanması
Nasopharyngeal carriage of S.pneumoniae at children and investigation of the penicillin resistence in pneumococci
  1. Tez No: 69053
  2. Yazar: ERGİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Streptococcus pneumonia çocuklarda, pnömoni, menenjit, bakteriyemi, otitis media, sinüzit gibi enfeksiyonların en sık karşılaşılan etkenlerinden biridir. Pnömokoklann neden olduğu enfeksiyonların çoğunda penisilin tercih edilen antibiyotiktir. Buna karşın son yıllarda penisiline pnömokok direncinin bütün dünyada giderek arttığı bildirilmektedir. Sağlıklı çocukların ve olası etkeni Streptococcus pneumoniae olan enfeksiyonlu çocukların nazofarenkslerinde Streptococcus pneumoniae taşıyıcılık oranını saptamak, sağlıklı çocuklarda ve enfeksiyonu olan çocuklarda taşıyıcılığa etki eden faktörleri belirlemek, nazofarenksten izole edilen pnömokoklann ve enfeksiyonu olan çocukların diğer kültürlerinden izole edilen pnömokoklann penisilin ve diğer sık kullanılan antibiyotiklere duyarlılığını araştırmak, sağlıklı ve enfeksiyonu olan çocuklarda penisiline dirençli pnömokok taşıyıcılığını etkileyen faktörleri belirlemek ve bütün bu elde edilecek verilerle invaziv Streptococcus pneumoniae enfeksiyonlarında olası tedavi seçeneklerine ışık tutmak amacıyla Nisan 1997-Aralık 1997 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran 150 hasta ve 150 sağlıklı çocuk incelendi. Nazofarenks ve diğer yerlerden izole edilen pnömokoklar disk diffüzyonu ile penisilin, agar dilüsyon yöntemiyle penisilin ve diğer antibiyotiklere karşı duyarlılıkları açısından incelendi. Taşıyıcılık oranı hasta grubunda %43,3, kontrol grubunda %30 oranında saptandı (p0,05). 58Sık antibiyotik kullanımı, son üç ay içinde antibiyotik kullanımı, kreşe gitme, beş yaşın altında kardeşe sahip olmak dirençli pnömokok taşıyıcılığı için risk faktörleri olarak saptandı. Toplam 118 Streptococcus pneumoniae susunun antibiyotiklere direnç oranları; penisilin G %33,9, sefaklor %55,0, sefotaksim %2,5, eritromisin %19,4, klaritromisin %6,7, TMP-SMX %5,0, tetrasiklin %22,8, kloramfenikol %60,1 olarak saptanırken, rifampine direnç saptanmadı. Penisilin ve diğer antibiyotiklere direnç oranının giderek artması nedeniyle klinik örneklerden izole edilen Streptococcus pneumoniae suşlarının antibiyotik duyarlılığının incelenmesi ve ampirik antibiyotik tedavisinin bu incelemeye göre verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Penisilin ve diğer antibiyotiklere direnç oranı bölgesel farklılıklar gösterdiğinden her ülkenin kendi antibiyotik direnç durumunu bilmesi ve tedavi seçeneklerini bu bilgilere göre yönlerdirilmesi gerekmektedir. Pnömokokların penisilin direnci ülkemiz açısından da sorun haline gelmeye başlamıştır. Bu nedenle ülkemizde de direnç düzeyini izlemeyi sağlayan araştırmalara ve gereksiz antibiyotik kullanımını önleyecek ampirik antibiyotik kullanımını düzenleyen politikalara gereksinim vardır. 59
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
  1. Konjuge pnömokok aşısının (PCV7) sağlıklı çocuklarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılık sıklığı, serotip dağılımı ve antibiyotik direncine etkilerinin saptanması ile taşıyıcılık, serotip dağılımı ve antibiyotik direnci için risk faktörlerinin belirlenmesi
    The determination of the effects of pneumococcal conjugate vaccine (PCV7) on frequency of nasopharyngeal pneumococcal carriage, serotype distribution and antibiotic resistance in healthy children and the identification of the risk factors for frequency of carriage, serotype distribution and antibiotic resistance
    HALİL ÖZDEMİR
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2012
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıAnkara Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. ERDAL İNCE
  2. 6 ay-7 yaş arasındaki çocuklarda nazofarengeal streptococcus pneumoniae taşıyıcılığı ve penisilin direncinin belirlenmesi
    Başlık çevirisi yok
    ABDURRAHMAN AVAR ÖZDEMİR
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2002
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıİstanbul Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. NURAN SALMAN
  3. İzmir'de değişik yaş gruplarında nazoferingieal Streptococcus pneumoniae taşıyıcılığı ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılık durumu
    Nazopharyngeal Streptococcus pneumoniae colonization and antibiotic resistance rate in different age groups in İzmir
    HÜSEYİN TARAKÇI
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2004
    MikrobiyolojiDokuz Eylül Üniversitesi
    Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. NEDİM ÇAKIR
    YRD. DOÇ. DR. MİNE ERDENİZMENLİ
  4. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda nazofaringeal streptococcus pneumoniae taşıyıcılığının epidemiyolojisi
    Başlık çevirisi yok
    CENGİZ AKBENLİOĞLU
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2002
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıMarmara Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    DOÇ.DR. MUSTAFA BAKIR