Eğitim Fakülteleri programlarında yer alan çoksesli koro 1-2 dersinde kullanılan metotların incelenmesi
Investigation of the methods used in the polyphonic choir 1-2 lesson in the Faculty of Education programs
  1. Tez No: 690526
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAMET ÖZÜUYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği programlarında bulunan çoksesli koro 1 ve çoksesli koro 2 dersinde kullanılan yazılı veya görsel tüm kaynakların ne düzeyde olduğunun uzman görüşlerine göre incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kaynaklar, uzmanlar ile yapılan görüşmelerle sorgulanmıştır. Geçerliğin sağlanması için görüşme formunda sorulan sorular uzman görüşü alınarak hazırlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Bu dersin eğitimini veren öğretmen sayısının az olması sebebiyle örneklem olarak Türkiye genelinden 8 adet uzman belirlenmiş ve görüşülmüştür. Bu uzmanlardan elde edilen verilerin frekans hesaplaması SPSS programı üzerinden %95 güven derecesi ile betimsel analiz yapılmış, yorumlanmış ve araştırma doygunluğa ulaşmıştır. İstatistik bilgileri her bulgu için hem yerinde hem de sonuçlar bölümünde ayrı ayrı belirtilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre her kategoriye göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Uzman görüşleri doğrultusunda 15 kategoriden 10 tanesinin kaynaklar içerisinde yetersiz olduğu bulunmuş ve araştırmaya katılan her uzman tarafından tüm kategorilerin bir arada olduğu ya da çoğunu içinde barındıran kaynak sayısının yetersiz görüldüğü, herkesin aynı fikirde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulguların sonuçları tartışılmış ve önerilen hususlar öneriler bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of all written and visual sources used in Polyphonic Choir 1 and Polyphonic Choir 2 courses in Education Faculties Music Teaching Programs, according to the opinions of experts. For this purpose, sources were questioned through interviews with experts. In order to provide the validity, the questions asked in the interview form were prepared in consultation with the opinions of the experts. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. Due to the low number of teachers teaching this course, 8 experts from all over Turkey were selected and interviewed as a sample. The frequency calculation of the data obtained from these experts was made using the SPSS program. Descriptive analysis was made with 95% confidence level, the research was interpreted and the research was concluded. Statistical information is specified separately for each finding in both the findings section and the results section. According to the results of the study, significant differences were found according to each category. Based on the opinions of experts, 10 out of 15 categories were found to be insufficient in resources. It was found by every expert who participated in the study that all categories were found together or the number of sources containing most of them was insufficient and it was concluded that everyone agreed. The results of the findings were discussed and the suggested issues were stated in the recommendations section.