Supersymmetric non-linear sigma models in D=2+1dimensional spacetime
D=2+1 boyutlu uzay-zamanda süpersi̇metri̇knon-li̇neer si̇gma model
  1. Tez No: 690527
  2. Yazar: METİN BARDAVİD
  3. Danışmanlar: PROF. NİHAT SADIK DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde Süpersimetrik Non-Lineer $\sigma-$Modellerin teorisini konu alacağız. İlk olarak $\sigma-$modellerin temeli olacak Lineer bir model olan bağımsız skaler alan teorisini çalışacağız. Daha sonrasında Non-Lineer $\sigma-$modelleri, modelin simetrilerini, ve bunların Killing vektör alanları ile olan ilişkilerini inceleyeceğiz. Ardından dikkatimizi bu modellerin olası hedef uzaylarına çevireceğiz; bunlar Kähler ve homojen manifoldlar olacak. Son kısımda $3-$boyuttaki Non-Lineer $\sigma-$modeli $\mathcal{N}=1,2,$ ve $4$ süpersimetri altında tanıtacağız. $D=3$ ve $\mathcal{N}=2$ NL$\sigma$M için görüntü uzayının Kähler olması gerektiğini, ve $D=3$ ve $\mathcal{N}=4$ modelde ise görüntü uzayının HyperKähler olması gerektiğini ispatlayacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the theory of Supersymmetric Non-Linear $\sigma-$Models. We first review the free scalar field theory which can be considered as a Linear $\sigma-$model. We then discuss the Non-Linear $\sigma-$model as well as the symmetries of the model with an emphasis on the role of Killing vector fields. After that we turn our attention to study the possible target spaces of these models; these being Kähler and homogeneous manifolds. Finally we introduce the $3-$dimensional Non-Linear $\sigma-$Model with $\mathcal{N}= 1, 2$ and $4$ supersymmetries. We show that the $D=3$ and $\mathcal{N}=2$ NL$\sigma$M has to admit a Kähler target manifold while $D=3$ and $\mathcal{N}=4$ model has to admit a HyperKähler target manifold.