Proton zengin çekirdek reaksiyonların nükleer modelleme kodlarıyla incelenmesi
Investigation of proton-rich nucleus reactions by nuclear modeling codes
- Tez No: 690547
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nükleer fizik alanındaki pek çok ilerleme ile birlikte nükleer reaksiyonlar ve çekirdek sentezleme yöntemleriyle nükleer haritayı oluşturan tüm çekirdekler hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Çekirdeklerin sentezlenmesi için çeşitli yöntemler vardır. Yavaş nötron yakalama süreci olarak bilinen s-süreci ile kararlılık vadisinin üzerindeki çekirdekler sentezlenebilir. S- süreci ile üretilemeyen nötron bakımından zengin çekirdekler, hızlı nötron yakalama süreci olarak adlandırılan r-süreci ile üretilir. Son yıllarda, kararlılık vadisinin nötron ve proton sızma bölgelerini oluşturan ve egzotik çekirdek olarak adlandırılan çekirdekler üzerinde yapılan çalışmalar oldukça ilgi çekici bir alan olmuştur. Bu nötron veya proton zengin egzotik çekirdeklerle yapılan deneyler beraberinde teorik modellerin gelişimine de öncülük etmiştir. Bu bölgedeki çekirdek yapılarını anlamak ve oluşturmak için birçok bilgisayar kodu kullanılmaktadır. Bu tezde bu kodlardan füzyon buharlaşma kodları olarak bilinen PACE4, EMPIRE, HIVAP ve TALYS kodları ile çalışılmıştır. Deneysel veriler ile bu kodlar yardımıyla hesaplanan tesir kesit değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Kodların hangi reaksiyon mekanizmaları için avantajlı veya dezavantajlı olduğunun, çeşitlendirilen örneklerle açıklanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with many advances in the field of nuclear physics, knowledge about all nuclei that make up the nuclear map has been gained through nuclear reactions and nuclear synthesis methods. There are various methods for synthesizing nuclei. Nuclei above the stability valley are synthesized by the s-process, known as the slow neutron capture process. Neutron-rich nuclei that cannot be produced by the S-process are produced by the r-process, which is called the fast neutron capture process. In recent years, studies on the so-called exotic nuclei, which form the neutron and proton rich leakage regions of the stability valley, have been a very interesting area. Experiments with these neutron or proton exotic nuclei led to the development of theoretical models. In order to form and understand the structure of these nuclei , many computer codes are used. In this thesis, known as fusion evaporation codes such as PACE4, EMPIRE, HIVAP and TALYS codes were studied. The cross section values calculated with the help of these codes were compared with the experimental data. It is aimed to explain which reaction mechanisms the codes are advantageous or disadvantageous with various examples.