Müstedrek özelinde Hâkim'e yöneltilen eleştiriler ve değerlendirilmesi
Criticisms directed to the Hâkim in the topic of Mustadrak and evaluation
- Tez No: 690565
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hâkim en-Nîsâbûrî Buhârî ve Müslim'in Sahîh'ini merkeze alarak yazdığı Müstedrek isimli eseri hadis ilminde önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte hem Hâkim hem de Müstedrek tenkitlerden kurtulamamıştır. Bu çalışma ilk olarak Hâkim ve eseriyle ilgili tanıtıcı bilgiler verdikten sonra yapılan tenkitleri incelemektedir. Bu tenkitlerin bir kısmı Hâkim'in inancı ile ilgili birtakım konuları, bir kısmı ise Hâkim'in Müstedrek'teki hadisler ile ilgili verdiği hükümleri içermektedir. Çalışmada bu konular alt başlıklar olarak ele alınarak tenkide yol açan sebepler ile tenkit edenlerin ve bu tenkitlere karşı çıkanların görüşleri aktarılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında farklı görüşlerin aktarılması ile yetinilmemiş çalışmada sıklıkla konu değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
His work called Mustadrak, which was written by Hâkim an-Nîsâbûrî centered on Bukhari and Muslim's Sahih, has an important place in the ilm of hadith. However, both Hakim and Mustadrak could not get rid of criticisms. This study first examines the criticisms made after giving introductory information about Hakim and his work. Some of these criticisms include particular issues related to Hakim's belief, and some of them include the judgments given by Hakim about the hadiths in the Mustadrak. In the study, these issues were handled as sub-headings, and the reasons leading to criticism and the views of those who criticize and those who oppose these criticisms were tried to be conveyed. In addition, not only different opinions were conveyed but also subject evaluations are frequently included in the study.