Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde enerjinin rolü
The role of energy in Turkey and Azerbaijan relations
- Tez No: 690564
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İki ülke arasındaki yakın tarihsel ve kültürel bağa rağmen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde enerjinin de iki ülke arasındaki işbirliğindeki etkisini göz ardı etmek mümkün değildir. Türkiye, Azerbaycan ve Batılı ortakların Doğu-Batı enerji koridoru gibi birbiriyle örtüşen stratejik perspektifleri ve ticari çıkarları Türkiye ile Azerbaycan'ın enerji politikalarında yakın işbirliğinde bulunmalarına yardımcı olmaktadır. Bugün Türkiye ile Azerbaycan arasında“Bir Millet İki Devlet”vurgusunun çok güçlü şekilde yapıldığı ve iki ülkenin enerji boru hatlarıyla birbirine bağlandığı ve ileri düzeyde savunma alanında işbirliği yaptıkları bir süreç yaşanmaktadır. Coğrafi yakınlık, bağlantının kolay ve sık olması ve Azerbaycan enerji kaynaklarının uluslararası pazarlara taşınacağı en güvenli yolun Türkiye üzerinden olması bunu sağlamaktadır. Enerjinin uluslararası ilişkilerde önemli faktör olduğu günümüzde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin enerji denklemi üzerinden araştırılması da önem kazanmaktadır. Bu tezde, Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkilerinin bugünkü seviyeye gelmesinde enerji konusunda iki ülke arasında geliştirilen yakın işbirliğinin de önemli katkısı vardır. Bu sebeple tezde, enerjinin iki ülke arasındaki ilişkisine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the close historical and cultural bond between the two countries, it is impossible to ignore the impact of energy on the close cooperation between these two countries. Turkey, Azerbaijan, and strategic perspectives overlapping like the East-West energy corridor and commercial interests of Western partners, are helping to close cooperation with Turkey's and Azerbaijan's energy policies. There is a strongly emphasized cooperation between Turkey and Azerbaijan, based on the“One Nation, Two States”motto. These two countries are also closely connected by energy pipelines and cooperation in the field of the defense sector. Today, where energy is an essential factor in international relations, it is vital to investigate Turkey-Azerbaijan relations through the energy equation. As the central hypothesis of this thesis, the close cooperation between two countries on energy contributes to bringing the relations between Turkey and Azerbaijan to the current level. For this reason, the effect of energy on the relationship between the two countries is examined in the thesis.