Diyabetes mellitus'lu işitme kaybı gelişen bireylerde diyabet süresi ile işitme kaybı seviyesi ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between diabetes duration and hearing loss level in individuals with diabetes mellitus who develop hearing loss
- Tez No: 690571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÇAYPINAR ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyabetes Mellitus mutlak insülin eksikliği veya insüline bağlı direnç sonucu kan glukoz seviyesinin yükselmesiyle karakterize metabolik bir hastalıktır. Klinik bulguları arasında polidipsi, polifaji ve poliüri bulunmaktadır. Tip 1 diyabet, tip 2 diyabet, gestasyonel diyabet ve spesifik türler olmak üzere alt sınıflara ayrılmıştır. Bireylerde insülin eksikliğine bağlı gelişen diyabete tip 1 diyabet denir. İnsülin direnci sonucu gelişen diyabet ise tip 2 diyabet olarak adlandırılır. Sağlıklı kadınlarda hamilelik sonucu ortaya çıkan diyabet ise gestasyonel diyabettir. Diyabet hastalarında kan glukoz düzeyinin yüksek olmasına bağlı olarak akut ve kronik komplikasyonlar görülebilir. Akut komplikasyonlara diyabetik ketoasidoz, hiperglisemik hiperozmolar durum ve hipoglisemi örnek verilebilir. Diyabet vücutta LDL kolesterol miktarını arttırarak lipit metabolizasyon bozukluklarına sebep olup kardiyovasküler sistemi de etkileyebilir. Ayak kısmında ise ülser oluşumuna neden olabilir. Diyabet sonucu istenmeyen birçok durum ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan akut ve kronik komplikasyonların patofizyolojisi araştırılmalı ve bireyin klinik bulguları da dikkate alınarak en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. İşitme;dış kulak, orta kulak, iç kulak ve bunların alt bölümlerinden ses enerji dalgalarının geçip beyne aktarılması olaylarıdır. İç kulaktaki çekiç-örs-üzengi üç küçük kemikte veya başka minik? Mini sistemler??? sistemlerde hata olması durumlarında gerçekleşecek işitme kayıplarının dereceleri farklı olabilir. İşitme kaybında yapılan testler, doğru tedavi açısından önemlidir. En uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Dünyada doğuştan işitme kaybı insidansı 1/800-1/1500 arasındadır. Türkiye'de bu değer yaklaşık 1/1000 kadardır. Erken tedavi, uygun sağlık çalışanı olarak odyologlarla iletişim, erken yaşta olan bu rahatsızlıkta çocukların sosyal yaşama kazandırılması açısından önem kazanmıştır. İşitme Cihazları, işitme engelinde büyük önem taşır. Yapılan testlerin sonucuna bağlı olarak uygun işitme cihazının kullanılması yaşam kalitesini yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disease characterized by an increase in blood glucose levels as a result of absolute insulin deficiency or insulin-related resistance. Clinical manifestations include polydipsia, polyphagia and polyuria. It is divided into subclasses: type 1 diabetes, Type 2 diabetes, gestational diabetes, and specific types. Diabetes that develops due to insulin deficiency in individuals is called Type 1 diabetes. Diabetes, which develops as a result of insulin resistance, is called Type 2 diabetes. Diabetes, which occurs as a result of pregnancy in healthy women, is gestational diabetes. Acute and chronic complications may occur due to high blood glucose levels in diabetes patients. Acute complications include diabetic ketoacidosis, hyperglycemic hyperosmolar condition, and hypoglycemia. Diabetes increases the amount of LDL cholesterol in the body, causing lipid metabolization disorders and can also affect the cardiovascular system. In the foot part, it can cause the formation of ulcers. Many undesirable conditions can occur as a result of diabetes. The pathophysiology of acute and chronic complications should be investigated and the most appropriate treatment method should be selected, taking into account the clinical signs of the individual. Hearing is an event in which sound energy waves pass through the outer ear, middle ear, inner ear and their lower parts and are transferred to the brain. The degree of hearing loss that will occur in cases of errors in three small bones or other tiny systems of the hammer-anvil-stirrup in the inner ear may be different. Tests for hearing loss are important for proper treatment. The most appropriate treatment method should be selected. The incidence of congenital hearing loss in the world is 1/800-1/1500. In Turkey, this value is about 1/1000. Early treatment, communication with audiologists as appropriate health workers, has gained importance in terms of bringing children into social life with this disorder at an early age. Hearing aids are of great importance in hearing impairment. Depending on the results of the tests, the use of the appropriate hearing aid will improve the quality of life.