Diyabetes mellitus'lu bireylerde işitme kaybı ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hearing loss and individuals with Diabetes mellitus
- Tez No: 958050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
11-80 yaş aralığındaki D.M. hastaları 11-80 yaş aralığındaki kontrol grubuyla karşılaştırıldığında D.M. hastalarının işitmesinin daha kötü olduğunu gösteren bulgular elde edildi. Yaş gruplarına göre incelediğimizde Tip 1 D.M.'li hasta grubunda 8000 Hz'in üzerindeki yüksek frekanslardaki işitme değerleri aynı yaştaki kontrol grubunun işitmesinden anlamlı derecede farklıydı. Literatürden edindiğimiz bilgilere göre bu durum işitme kaybının erken belirtilerini vermektedir. Tip 1 DM'de ayrıca yüksek frekansları etkileyen işitme kaybı da bulundu. Çoklu tekrarlar ve K.A.S. 30-40 yaşlarında. İşitme kaybı önemli olmakla birlikte yaşlanma ve KAS belirtileri de önemlidir. Tüm frekanslarda işitme kaybı görülür. Düşüyor. Bu nedenle D.M. Hastaların işitmelerini korumak için erken yaşlardan itibaren önlemler almaları gerekiyor. DM'den bağımsız olarak 65 yaş üstü tüm olgularda işitme kaybı gözlendi. Olur ya da olmaz. Burada yaşlanmanın getirdiği dejenerasyon sürecinin etkili olduğu düşünülmektedir. Diyabetin süresi, tedavi şekli, nöropati, hipertansiyon ve makroanjiyopatik bulguların varlığı ve şiddetinin işitme kaybı ile ilişkili olduğu saptandı. Ancak retinopati ile nefropati ve işitme kaybı arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
When D.M. patients aged 11-80 were compared to the control group aged 11-80, findings were obtained showing that D.M. patients had worse hearing. When examined according to age groups, the hearing values at high frequencies above 8000 Hz in the Type 1 D.M. patient group were significantly different from the hearing of the control group of the same age. According to the information we obtained from the literature, this situation gives early signs of hearing loss. Hearing loss affecting high frequencies was also found in Type 1 DM. Multiple repetitions and CAS at the age of 30-40. While hearing loss is important, aging and CAS symptoms are also important. Hearing loss is seen at all frequencies. It decreases. Therefore, D.M. patients need to take precautions from an early age to protect their hearing. Hearing loss was observed in all cases over the age of 65, regardless of DM. It may or may not happen. It is thought that the degeneration process brought about by aging is effective here. It was found that the duration of diabetes, the type of treatment, the presence and severity of neuropathy, hypertension and macroangiopathic findings were associated with hearing loss. However, no relationship was found between retinopathy and nephropathy and hearing loss.